Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

Lepšia dostupnosť integrovaného záchranného systému v Prešove

13. 05. 2010

V rámci pilotného projektu modernizácie integrovaného záchranného systému (IZS) dôjde v Prešovskom kraji k prechodu okresných operačných stredísk Policajného zboru a Hasičského a záchranného zboru SR na krajskú úroveň. V praxi to znamená väčšiu centralizáciu ich činností vďaka presunu do spoločných a moderných priestorov. Toto riešenie prinesie nielen úspory a možnosť spoločného rozhodovania pri vybavovaní hovorov na jednotlivých linkách tiesňového volania 112, 150, 155 a 158 a pri zásahoch, ale aj lepšie využitie operačných dôstojníkov (dispečerov). Vďaka tomu môže byť viac členov záchranných zložiek v pohotovosti priamo v teréne.

Hasičskí, policajní aj zdravotnícki operátori, ako aj pracovníci zodpovední za vyrozumenie a varovanie obyvateľstva budú pracovať v spoločných priestoroch. To zabezpečí lepšiu koordináciu a rýchlejšie poskytnutie pomoci ľuďom v tiesni a pri závažných nehodách, mimoriadnych udalostiach (napr. povodne, snehové kalamity, lavíny) a krízových situáciách veľkého rozsahu (napr. epidémie, prietrž vodnej hrádze, hromadné nákazy zvierat a poľných plodín, narušenie dodávok plynu, elektriny, tepla a iných služieb poskytovaných obyvateľstvu); v zahraničí sa takéto riešenie osvedčilo veľmi dobre.“, povedal Jozef Buček, štátny tajomník MV SR a splnomocnenec vlády SR pre integrovaný záchranný systém.

Súčasťou modernizácie je aj lepšie prepojenie informačných a telekomunikačných systémov, napríklad aj doplnenie systémov o presné zistenie polohy zásahových vozidiel (telematia), čím by sa mali dosiahnuť aj úspory nákladov na prevádzkovanie zásahových prostriedkov a ich efektívne využitie. Oproti súčasným sa významne zlepšia aj pracovné podmienky operátorov a operačných dôstojníkov (dispečerov) v modernej dispečerskej sále. „Veľkou výhodou je aj to, že efektívnejším využítím pracovníkov v modernizovanom koordinačnom stredisku IZS zostane viac policajtov a hasičov pripravených zúčastniť sa v prípade potreby zásahov priamo v teréne,“ dodáva J. Buček.

Prešov je prvým mestom na Slovensku, kde bude pilotný projekt modernizácie IZS spustený. Po jeho vyhodnotení sa začne s modernizáciou aj v ostatných častiach Slovenska.