Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. jún 2024, štvrtok
 

Letecký útvar MV SR 1. marca dopraví do Sýrie náklad humanitárnej pomoci

28. 02. 2023

bejrut-humanitarna2

Letecký útvar MV SR a Sekcia krízového riadenia MV SR sa zodpovedne pripravujú na let do Libanonu v stredu 1. marca 2023. Slovenská republika zasiela do Sýrie humanitárnu pomoc vo forme potravín, hygienických potrieb či materiálu civilnej ochrany v celkovom objeme 6,5 tony.  

„Letecký útvar ministerstva vnútra do Sýrie prepraví aj deky, spacie vaky či vankúše, súčasťou bude tiež zdravotnícky materiál ako rukavice, obleky, návleky, obväzy, lekárničky či náplaste," povedal minister vnútra Roman Mikulec.

„Na spomínanej humanitárnej pomoci Sekcia krízového riadenia intenzívne pracovala niekoľko týždňov, spoločne sa nám podarilo skoordinovať v relatívne krátkom čase tak štátny ako aj súkromný sektor, spoločnými silami aj v spolupráci s mimovládnymi organizáciami tak odosielame pomoc do Sýrie," povedala generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia MV SR Michaela Kaňová.

Nakladanie humanitárnej pomoci pre Sýriu

Na základe súčinnosti ministerstva vnútra a ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí bude 1. marca 2023 na letisko v Bejrúte lietadlom prepravená humanitárna pomoc určená pre osoby v Sýrii, ktoré pri silnom zemetrasení v prvej polovici februára 2023 prišli o strechu nad hlavou. 

Nakladanie humanitárnej pomoci pre Sýriu

V Sýrii pretrváva vojnový stav, z bezpečnostných a logistických dôvodov preto bude náklad následne po pozemnej trase transportovaný prostredníctvom Úradu humanitárnej pomoci Európskej komisie na miesta určenia po koordinácii so Sýrskym arabským polmesiacom.

Centrálne riadiace a monitorovacie stredisko Sekcie krízového riadenia reagovalo okamžite na požiadavku sýrskych autorít na zabezpečenie humanitárnej pomoci, súčasťou procesu bola aj koordinácia zo strany Európskej únie.

Foto: MV SR/Vladimír Benko