Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. jún 2024, štvrtok
 

Materiálna humanitárna pomoc Slovenskej republiky pre Severné Macedónsko

08. 10. 2020

Severné Macedónsko požiadalo prostredníctvom Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre civilnú ochranu a humanitárnu pomoc/DG ECHO z Bruselu členské štáty Európskej únie o materiálnu humanitárnu pomoc, asistenciu EÚ a aktiváciu Mechanizmu civilnej ochrany EÚ po tom, ako boli v krajine začiatkom septembra 2020 zavedené prísne obmedzenia pohybu ľudí v hlavnom meste Skopje a v ďalších troch častiach krajiny. Bol zaznamenaný rekordný počet nových prípadov ochorenia COVID-19. Slovensko reagovalo na uvedenú výzvu promptne a v priebehu niekoľkých dní bola Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky schválená materiálna humanitárna pomoc.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky sa podieľa na materiálnej humanitárnej pomoci Slovenskej republiky pripravovanou dodávkou stanov, elektrocentrál a prikrývok v hodnote 29 145,36 eur. Správa štátnych hmotných rezerv SR dodá chirurgické masky, respirátory FFP2 a FFP3 v hodnote 174 890, 00 eur. Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách SR a ozbrojených zboroch SR sa podieľa na slovenskej pomoci hygienickými balíčkami v hodnote 550, 00 eur. Celková hodnota materiálnej humanitárnej pomoci zo Slovenska je 204 585, 36 eur. Prijímateľom slovenskej pomoci v Severnom Macedónsku je Riaditeľstvo ochrany a záchrany Severného Macedónska v Skopje.

Doprava slovenskej pomoci nákladným vozidlom z Bratislavy do Skopje sa plánuje uskutočniť 9. októbra 2020 nakládkou humanitárneho materiálu v Logistickej základni pre krízové situácie Vajnory v Bratislave. Odovzdanie prijímateľovi pomoci v Skopje je plánované uskutočniť 12. októbra 2020