Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 9. december 2023, sobota
 

Medzinárodná konferencia o budovaní odolnosti voči následkom prírodných katastrof

13. 03. 2019

20190312_101318_resized

Bukurešť, 12. 3. 2019. V kontexte rumunského predsedníctva Rady Európskej únie sa 12. marca 2019 v Parlamentnom paláci v Bukurešti uskutočnila konferencia o budovaní odolnosti voči následkom prírodných katastrof. Konferencia na najvyššej úrovni, ktorú organizovalo Ministerstvo zahraničných vecí Rumunska v spolupráci s rumunským Generálnym inšpektorátom pre núdzové situácie, za participácie OSN a ministrov zahraničných vecí, poskytla jedinečný rámec pre diskusiu expertov z celého sveta a výmenu osvedčených postupov týkajúcich sa odolnosti voči následkom prírodných katastrof. Jedným z prioritných cieľov konferencie bola identifikácia a rozvoj modelov spolupráce medzi štátmi s cieľom znížiť dôsledky globálneho otepľovania, nakoľko problematika klimatických zmien je jedným z prioritných bodov, diskutovaných v rámci rumunského predsedníctva.
Program konferencie zahŕňal dve diskusie o budovaní odolnosti voči následkom prírodných katastrof a zmene klímy a bezpečnosti, ako aj prezentáciu a demonštráciu rumunských síl a prostriedkov, ktoré Rumunsko zriadilo a nasadzuje v prípade prírodných a iných katastrof.
Slovenskú republiku na tejto významnej konferencii zastupoval generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia MV SR plk. Ing. Marián Dritomský spolu s ďalším zamestnancom sekcie, ktorí nadviazali kontakty na medzinárodnej úrovni a opätovne potvrdili, že Slovensko je súčasťou globálneho fóra a rovnocenným hráčom medzinárodných platforiem.