Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

Medzinárodné banské cvičenie záchranných tímov

13. 04. 2019

2

Medzinárodné banské cvičenie záchranných tímov Eisenerz, Erzberg, 11. – 12.04.2019

Po minuloročnom medzinárodnom cvičení na pomoc pri katastrofách ModEx, ktoré na konalo na jar 2018, bolo rakúske alpské mestečko Eisenerz opäť v centre pozornosti miestneho systému civilnej ochrany, a to kvôli medzinárodnému banskému cvičeniu, ktoré sa konalo v dňoch 11. až 12.apríla 2019.
Vo štvrtok 11. apríla predchádzali hlavnému cvičeniu workshopy pre približne 100 účastníkov z Rakúska a Nemecka na tému Operačný manažment a v piatok sa v Zentrum am Berg v Erzbergu uskutočnilo samotné hlavné cvičenie banských a jaskynných záchranných tímov. Pre lepšiu predstavu, pod horou Erzberg sa nachádzajú bane a tunely. Jedna ich časť je turistická – sú tam staré, čiastočne zasypané tunely, a v druhej časti sa pracuje. Zároveň sa na povrchu nachádza reálne pracujúca povrchová železná baňa.
Počas cvičenia bolo v akcii celkovo 170 záchranárov, deväť záchranných tímov z celého Rakúska, ako aj z Nemecka a Poľska. Scenár cvičenia bol založený na simulácii nasledovného incidentu: v turistickej bani vypukol požiar a zostali tam uväznení turisti. Tí v panike a zadymených tuneloch začali utekať do priľahlých starých baní, z ktorých niektoré boli funkčné, a tak okrem ohrozenia ohňom a dymom, boli ohrození aj prípadnou explóziou. Bolo potrebné nasadiť tímy na ich vyhľadanie, následne vytiahnutie na povrch a poskytnutie základnej zdravotnej starostlivosti.
Okrem samotnej záchrany a vyslobodzovania zranených z podzemia sa na mieste uskutočnila simulácia reálneho ohňa so zmesou naftového benzínu za účelom precvičenia manipulácie s ventilátormi, ktoré boli použité na zabezpečenie a preskúšanie správnej ventilácie spalín. Na cvičenie boli nasadené aj štyri helikoptéry nemeckej armády, ktoré počas cvičenia transportovali jednotky na miesto zásahu. Išlo o jedinečné podujatie, ktoré sa v takto veľkom rozsahu a za účasti medzinárodných tímov konalo vôbec po prvý krát. Je veľmi zložité simulovať požiar a zásahy v podzemí, špeciálne v reálne pracujúcej bani bez narušenia jej chodu, preto bolo pre tímy veľmi pozitívne, že mali možnosť precvičiť si zásahy a najmä vzájomnú spoluprácu v takomto realistickom prostredí.Zástupcovia Slovenskej republiky, konkrétne jeden zamestnanec zo sekcie krízového riadenia MV SR a dvaja z Banskej záchrannej služby (Hornonitrianske bane Prievidza, a. s.), sa predmetného cvičenia zúčastnili ako pozorovatelia. Ich prítomnosť bola rakúskou stranou veľmi ocenená a do budúcnosti bola dohodnutá spolupráca na spoločných projektoch. Zástupcovia SR nadviazali, prípadne upevnili kontakty, mimo iných s  Christine Holzweber, starostkou mesta Eisenerz a Haraldom Eitnerom, generálnym riaditeľom odboru krízového riadenia krajiny Štajersko. Predbežne bola prisľúbená účasť slovenského tímu na medzinárodnom banskom cvičení, ktoré sa bude konať na budúci rok.

Rakúski kolegovia zároveň zvažujú možnosť vytvorenia spoločného európskeho banského záchranného tímu. Išlo by o jedinečný projekt na európskej úrovni a slovenská strana zvažuje zapojenie sa do tohto projektu a rozhodne bude o jeho ďalšom vývoji informovať. V blízkej budúcnosti plánuje pozvať rakúskych kolegov, konkrétne tím Michaela Heilmeiera, vedúceho hlavnej kancelárie a veliteľa rakúskej Hlavnej banskej záchrannej slúžby, na návštevu a prehliadku Hornonitrianskych baní za účelom ďalšieho rozšírenia spolupráce a prehĺbenia diskusie o európskom banskom záchrannom tíme.