Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. júl 2024, utorok
 

Medzinárodný workshop určený pre expertov záchranných zložiek v oblasti operačného riadenia

28. 02. 2019

workshop zilina_28.2.2019

Koncom februára v dňoch 27. - 28. 2. 2019 sa v rámci predsedníctva Slovenskej republiky vo Vyšehradskej skupine uskutočnil v priestoroch Žilinskej univerzity medzinárodný workshop určený pre expertov záchranných zložiek v oblasti operačného riadenia, ktorí majú na starosti oblasť príjmu čísla tiesňového volania 112. Cieľom workshopu s názvom „Nové prístupy k európskemu číslu tiesňového volania 112“, ktorý zorganizovala Sekcia krízového riadenia MV SR a ktorý slávnostne otvoril generálny riaditeľ plk. Ing. Marián Dritomský, bola výmena skúseností členských krajín V4 so zavedením SMS na číslo tiesňového volania 112 a zavedenie eCall, teda celoeurópskeho systému pre automobily, ktorý v prípade dopravnej nehody automaticky privolá záchranné zložky integrovaného záchranného systému.
Tak ako samotné európske číslo tiesňového volania 112 a volania na neho za dobu svojej prevádzky pomohlo už nespočetne veľa osobám a chránilo a chráni aj majetkové hodnoty a životné prostredie, tak nové spôsoby privolania pomoci v tiesni alebo pri mimoriadnych udalostiach, ako sú krátke textové správy – SMS a eCall, poskytujú ďalšie možnosti pre rozšírenie pocitu bezpečnosti občanov a návštevníkov Európskej únie. Samotný eCall, aj keď ešte tých volaní je pomerne veľmi málo, má veľký potenciál pri pomoci obetiam dopravných nehôd hlavne v odľahlých a horských oblastiach, keďže Slovensko je geograficky veľmi členitou krajinou a postupne so zvyšovaním počtov automobilov so zabudovanou palubnou jednotkou eCall budeme pociťovať aj nárast takýchto volaní.
Workshop priniesol veľmi cenné skúsenosti a pohľady zástupcov jednotlivých štátov, ktoré majú zo svojho vlastného zavedenia SMS na 112 a eCall a obohatil prítomných o nové skúsenosti, ktoré budú zohľadnené pri ďalšom skvalitňovaní služieb občanom v tiesni a pri mimoriadnych udalostiach.