Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. jún 2024, utorok
 

Minister vnútra odmenil víťazov súťaže „112 AWARDS“

21. 09. 2011

112-kocur-ilustrak

Dvaja operátori tiesňovej linky 112 a jedenásťročný chlapec si prevzali od ministra vnútra Daniela Lipšica ceny za výnimočné záchranárske činy.

Minister odmenil víťazov v dvoch kategóriách. V kategórii „Výnimočný operátor/dispečer tiesňovej linky“ to boli dvaja operátori žilinského koordinačného strediska integrovaného záchranného systému, Ing. Gabriela Janošíková a Ing. Peter Chovaňák. Operátori pomohli odhaliť prípad domáceho násilia páchaného na osemročnom chlapcovi, ktorý volal na tiesňovú linku 112 a žiadal ich o pomoc. Hoci jeho volanie mohlo pôsobiť nedôveryhodne, nakoľko deti tiesňové linky často zneužívajú, operátori vďaka svojej empatii a komunikačným schopnostiam dokázali rozoznať oprávnenosť volania a potrebu pomoci.

Víťazom kategórie „Výnimočný občiansky záchranársky čin s podporou tiesňového čísla 112“ sa stal jedenásťročný Marek Šípoš zo Sládkovičova. V kritickej situácii dokázal zachovať pokoj a rozvážne komunikovať s operátorkou tiesňovej linky, čím sa mu podarilo zachrániť život svojej matke.
Víťazi súťaže postúpia do európskeho kola súťaže „112 AWARDS“, ktoré sa koná každoročne v Bruseli. Minulý rok získala Slovenská republika prvenstvo v kategórii „Výnimočný občiansky záchranársky čin s podporou tiesňového čísla 112“ za čin Petra Adamkoviča, ktorý zachránil chlapca topiaceho sa v rieke.

„112 AWARDS“ je prestížna celoeurópska súťaž pre profesionálov aj verejnosť, ktorá má za cieľ popularizovať tiesňové číslo 112 v celej Európskej únii a podporovať jeho správne používanie. V spolupráci s Európskou asociáciou tiesňových liniek (www.eena.org) MV SR v tomto roku vyhlásilo druhý ročník národného kola súťaže.

Podrobnejšie informácie o výhercoch národného kola „112 Awards“

I. KATEGÓRIA - víťaz Výnimočný operátor / dispečer, Ing. Gabriela Janošíková, Ing. Peter Chovaňák, nominovaní Ing. Miroslavom Bobčíkom, ObÚ KS IZS Žilina.
V máji tohto roku volal na tiesňové číslo 112 osemročný chlapec, ktorý chcel, aby ho policajti odviezli do detského domova alebo do polepšovne. Sťažoval sa na problémy doma ale aj s kamarátmi, spomínal rany na chrbte od bitky. Napriek tomu, že jeho telefonát znel na prvé počutie nedôveryhodne, nakoľko práve deti tiesňové linky často zneužívajú, operátori sa rozhodli konať. Požiadali o pomoc políciu, ktorá situáciu v rodine prešetrila a bolo začaté priestupkové konanie. Chlapca kvôli zlým sociálnym pomerom v rodine dočasne umiestnili do detského domova.

II. KATEGÓRIA - víťaz Výnimočný občiansky záchranársky čin s podporou tiesňovej linky 112: Marek Šípoš, nominovaný Ing. Miroslavom Šiškom, ObÚ KS IZS Trnava.
7. augusta 2011 vo večerných hodinách telefonoval na tiesňovú linku 112 jedenásťročný Marek Šípoš. Dožadoval sa pomoci pre svoju matku, ktorá trpí nevyliečiteľným ťažkým ochorením. Chlapec vedel jasne a zreteľne vysvetliť, čo sa s ňou deje a aké ma príznaky. Operátor tiesňovej linky 112 tak mohol ihneď adekvátne zareagovať prepojením na linku záchrannej zdravotnej služby 155, kde dieťa ďalej pokojne a zrozumiteľne komunikovalo s operátorkou. Chlapček tak zachránil svojej matke život.

     

Na snímke minister vnútra s oceneným Marekom Šípošom /v strede/ a generálnym riaditeľom Sekcie IZS a CO Petrom Majkom.