Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. marec 2023, pondelok
 

Minister vnútra po rokovaní vlády informoval o situácii v súvislosti s konfliktom na Ukrajine

04. 05. 2022

mikulec04052022

Cez slovenské hranice na Ukrajinu previezli 20 428 ton humanitárneho materiálu. Cez slovenský humanitárny hub previezli 731 ton v sume viac ako 3,7 milióna eur. Po rokovaní vlády v stredu 4. mája 2022 o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec.


Počty ľudí, prechádzajúcich cez východnú hranicu sú podľa ministra približne také ako pred konfliktom. V dôsledku raketového útoku v ukrajinskej Zakarpatskej oblasti nezaznamenali zatiaľ zvýšený počet ľudí cez hranicu, poznamenal Roman Mikulec. Deklaroval však, že denne sme schopní na hraniciach vybaviť 16-tisíc odídencov. "Myslím, že sme kapacitne a personálne pripravení."

Rezort vnútra zároveň vyplatil obciam, ktoré o to k 30. aprílu požiadali, refundáciu za ubytovanie utečencov. Výkazy mali podľa ministra Mikulca 10-percentnú chybovosť. Priblížil, že šlo o zle prepísané rodné čísla či zlé adresy. Stalo sa aj pár prípadov, keď si žiadateľ snažil uplatniť preplatenie na viacerých miestach. "Máme nastavené tie kontrolné mechanizmy, aby sme to vedeli eliminovať," poznamenal.

Minister Roman Mikulec a štátny tajomník MV SR Vendelín Leitner

Možnosť refundácie nákladov za ubytovanie odídencov má zatiaľ platiť do konca júna. To, či sa to predĺži, bude podľa Romana Mikulca závisieť od vývoja situácie na Ukrajine.

Ministerstvo vnútra sa zaoberá aj témou dlhodobého ubytovania pre Ukrajincov.  

 S poskytovaním pomoci utečencom bolo Slovensku už z Európskej únie preplatených niekoľko stoviek miliónov eur. "Budeme sa snažiť, aby sme v maximálnej možnej miere vedeli tie náklady refundovať," skonštatoval Roman Mikulec.

Zdroj: TASR
Foto: MV SR, Vladimír Benko