Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. júl 2024, streda
 

Minister vnútra v súvislosti s podnetom verejnej ochrankyne práv hovoril o opodstatnenosti štátnej karantény

06. 05. 2020

mikulec-tb-06052020

Minister vnútra Roman Mikulec v stredu 6. mája 2020 na tlačovej konferencii reagoval na otvorený list verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej, pochybnosti o konaní na hraniciach a umiestňovanie osôb do štátnej karantény. Verejnej ochrankyni práv navrhol osobné stretnutie.

 „Robíme všetko preto, aby mali repatrianti zabezpečené, všetko čo potrebujú. Okrem záchranných zložiek sú tam aj psychológovia. O tom, že má štátna karanténa význam,  hovoria aj dnešné čísla. Dnes nám pribudlo 8 nakazených, z toho šiesti sú povinnej štátnej karantény. Toto je dôvod prečo Slovensko patrí medzi lídrov v boji proti koronavírusu. Samozrejme, ak to situácia dovolí budeme aj naďalej uvoľňovať prijaté opatrenia," povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Tlačová konferencia

Roman Mikulec si uvedomuje, že štátna karanténa nie je príjemným zážitkom. Zdôrazňuje však, že ide o mimoriadne účinné opatrenie. Zdôraznil, že v karanténnych centrách sa darí zachytávať množstvo pozitívnych prípadov na nový koronavírus. "Predstavte si, že by sme tých ľudí nezachytili, Slovensko by zrejme nebolo na prvom mieste v rebríčku najnižšieho počtu nakazených a úmrtí," poznamenal. Situáciu v centrách podľa Mikulca neustále sledujú a v rámci možností sa snažia naplniť všetky potreby i želania repatriantov.

Robert Gucký a Roman Mikulec

Prvý zástupca riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ Robert Gucký doplnil, že ľudia môžu informácie čerpať z webových stránok  Úradu verejného zdravotníctva SR,  MV SR, výnimky z karantény publikuje aj FB polície. S otázkami sa môžu záujemcovia obrátiť aj priamo na MV SR.

Pokiaľ ide o poplatky za stravu v karanténnych zariadeniach MV SR, na jednu osobu je stanovená stravná jednotka v sume 13 eur.  Bežne v priemere za túto sumu  dostanú hostia v našich zariadeniach raňajky, obed i večeru.

Zákon  č. 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia  ustanovuje opatrenia na predchádzanie ochoreniam a pre zabezpečenie ich účinnosti ukladá  fyzickým osobám povinnosť plniť tieto nariadenia. Ide o opatrenia, ktoré nariadi príslušný orgán verejného zdravotníctva, čiže ÚVZ SR. Keďže zákon ukladá povinnosti fyzickým osobám, náklady, ktoré povinným subjektom vzniknú, znáša ten, kto je povinný ich plniť. 

Celkové náklady na povinnú karanténu by teda mali znášať občania, na ktorých sa vzťahuje povinná izolácia. Krízový štáb však ešte pred zavedením povinnej karantény rozhodol, že im budeme fakturovať len stravu -  ubytovanie štát poskytne bezodplatne.

Minister Roman Mikulec na tlačovej besede tiež  avizoval, že kontroly na vnútorných hraniciach SR sa ešte predĺžia. Návrh nariadenia vlády, ktorým sa predĺži dočasné obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach do 27. mája, predloží na rokovanie vlády vo štvrtok 7. mája.