Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Ministerstvo vnútra od 20. decembra ruší stanový tábor v Kútoch

20. 12. 2022

stanove-kuty1

Naďalej znižujúci sa trend v počte osôb s neoprávneným pobytom na území SR spolu s nástupom zimy sú hlavnými dôvodmi pre zrušenie stanového tábora v Kútoch. Pôvodne 16 stanov a priestory pošty v areáli železničnej stanice boli využívané ako núdzové ubytovanie. 

 

“V utorok 20. decembra sa začali núdzovo ubytované osoby postupne odsúvať a začalo sa so sanitáciou stanov a interiérového vybavenia. Následne sa prístúpilo k odvážaniu ďalšieho technického vybavenia, tak, aby bol najneskôr do konca týždňa stanový tábor úplne demontovaný,” vysvetľuje generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia Michaela Kaňová.

Osoby s neoprávneným pobytom na území SR majú po registrácii na oddeleniach cudzineckej polície a prvotnej zdravotnej kontrole vykonanej v spolupráci s neziskovými organizáciami možnosť využiť kamenné budovy pobytových táborov migračného úradu v Rohovciach a Opatovskej Novej Vsi. 

Stany v Kútoch

 “V týchto zariadeniach budú môcť prebývať maximálne 7 dní, pričom počas tohto času majú možnosť požiadať o medzinárodnú ochranu. V opačnom prípade budú nutení opustiť priestory pobytových táborov. Je zrejmé, že väčšina bude pokračovať vo svojej pôvodnej snahe dostať sa do západnej Európy. Zo strany ministerstva vnútra je to maximálna pomoc, ktorú môžeme z legislatívneho hľadiska poskytnúť,” dodáva riaditeľ Migračného úradu MV SR Ján Orlovský. 

 Pomoc pri preprave a lokalizácii osôb s neoprávneným pobytom na území SR je pripravená poskytnúť aj nezisková organizácia Mareena v podobe terénneho tímu. 

 Policajný zbor bude aj naďalej vo zvýšenej miere vykonávať hliadkovú a operatívnu činnosť v boji proti prevádzačstvu a nelegálnej migrácii. Kontroly sú vykonávané vo vlakoch a na cestných spojoch a to nie len na území Slovenska, ale aj v Maďarsku. Na bezpečnosť budú policajti dohliadať aj pri  prípadných presunoch osôb z Kútov do zariadení migračného úradu. 

V stanovom tábore k utorkovému ránu  /20. december/ bolo 9 osôb. V čase najväčšieho migračného tlaku koncom októbra bolo v stanovom tábore ubytovaných 160 osôb.