Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. máj 2024, streda
 

MV SR dosiaľ preplatilo samosprávam výdavky na boj s pandémiou vo výške 55 miliónov eur

18. 03. 2021

bankovky-money-peniaze-desat-euro

Vláda prostredníctvom ministerstva vnútra prepláca obciam, mestám či mestským častiam výdavky spojené so záchrannými prácami počas pandémie, celoplošným testovaním a skríningom.  K 17.  marcu sme uhradili samosprávam spolu vyše 55 miliónov eur. Ďalšie výdavky sú preverené a čakajú na úhradu.

Okrem toho rezort vnútra zabezpečuje distribúciu testov či ochranných pracovných prostriedkov obciam, na školy sme rozvážali respirátory.

„Ďakujeme samosprávam za spoluprácu v boji s pandémiou. Uvedomujeme si, že bez ich aktívneho prístupu by situácia bola dnes ešte náročnejšia. Záleží nám na tom, aby príslušné útvary ministerstva vnútra udržiavali komunikáciu s obcami a mestami a operatívne reagovali na ich požiadavky či návrhy riešení,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Čo všetko sme doteraz uhradili?

V roku 2020 sme preplatili samosprávam výdavky súvisiace so záchrannými prácami počas mimoriadnej situácie v sume 7,86 milióna eur.

Na úhradu výdavkov jesenného testovania obyvateľstva sme rozpísali v roku 2020 na príslušné okresné úrady pre mestá a obce finančné prostriedky v sume 9,33 milióna eur.

Preplácanie nákladov samosprávam - infografika

V roku 2021 sú preplácané výdavky miest, obcí a zamestnávateľov súvisiacich so zabezpečením skríningového testovania obyvateľstva. Financovanie zo strany ministerstva je zabezpečované priebežne podľa zaslaných verifikovaných podkladov z okresných úradov, na ktoré samosprávy a firmy posielajú žiadosti. K 17. marcu poskytlo Ministerstvo vnútra SR finančné prostriedky pre mestá a obce v sume 37,98 milióna eur (ďalších  3,28 milióna eur výdavkov je verifikovaných a čaká na úhradu ) a právnickým osobám v sume 1,13 milióna eur (verifikovaných a pripravených na úhradu je 231 000 eur).

  • Pre zabezpečenie celoplošného testovania a testovania prostredníctvom mobilných odberných miest  sme rozviezli od jesene 2020 do súčasnosti takmer 22 miliónov testov. Rozvoz je koordinovaný spolu s centrami podpory, ako aj s okresnými úradmi, ktoré testy následne distribuujú na mestá, obce a MOM. Rozvážali sme tiež certifikáty a obálky.


  • Ministerstvo vnútra pomohlo rezortu školstva s rozvozom respirátorov FFP2 pre školy v rámci celej SR. Správa štátnych hmotných rezerv pridelila pre materské, základné a stredné školy respirátory v celkovom objeme 544 536 kusov. Rozvoz respirátorov realizovali zamestnanci odboru dopravy sekcie ekonomiky MV SR. Následne sa prostredníctvom odborov školstva na okresných úradov v sídle kraja zabezpečuje výdaj daných ochranných prostriedkov pre školy.


  • Od jesene 2020 sme pri prevoze tohto materiálu (testy, certifikáty a respirátory) prejazdili 43 000 km.

Prostredníctvom centier podpory sme na jednotlivé okresné úrady pre obce rozvážali aj ochranné pracovné prostriedky (ochranné obleky, respirátory FFP2, ochranné rúška, štíty a ochranné okuliare, jednorazové rukavice), čo sú ďalšie najazdené kilometre.