Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 1. apríl 2023, sobota
 

Na bratislavskom letisku odovzdali humanitárnu pomoc pre školákov v Afganistane

14. 12. 2018

afganistan-pomoc-dec2018-1 (5)

Zástupcovia rezortov diplomacie, vnútra a obrany v piatok 14. decembra 2018 na bratislavskom letisku odovzdali 540 školských rovnošiat pre afganských žiakov z mesta Mazáre Šaríf. Spolu so školským nábytkom od Slovenskej katolíckej charity tak Slovensko do Afganistanu pošle humanitárnu pomoc v hodnote vyše 28-tisíc eur.

"Negramotnosť v Afganistane dosahuje 70 percent a týka sa najmä mladých žien. To má negatívne dosahy na hospodársky vývoj, migračné a utečenecké toky aj radikalizáciu mládeže. Práve dnešná aktivita je dôkazom toho, že sa snažíme tieto problémy riešiť v krajinách pôvodu," priblížila dôvody pomoci generálna riaditeľka sekcie medzinárodných organizácií, rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci  rezortu diplomacie Karla Wursterová.

Odovzdávanie pomoci afganským žiakom

Ministerka vnútra Denisa Saková ocenila, že pomoc sa zameriava na vzdelanie. "Mladá generácia znamená budúcnosť pre každú krajinu," konštatovala.

Odovzdávanie pomoci afganským žiakom

Minister obrany Peter Gajdoš  pripomenul, že humanitárna pomoc je ukážkou, ako medzinárodné spoločenstvo pomáha obyvateľom v krízových regiónoch. "Misie a operácie, v ktorých naši vojaci pôsobia, nie sú len o zabezpečení vojenskej pomoci, ale aj o tej humanitárnej," zdôraznil.

Odovzdávanie pomoci afganským žiakom


Školu začal z vlastných úspor stavať Nasir Jalili, slovenský parazitológ pôvodom z Afganistanu. Prispeli na ňu aj slovenskí vojaci z afganského Kandaháru, neskôr aj ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí sumou 50-tisíc eur. Práce na škole nie sú dokončené, študuje v nej však už 500 žiakov.

Odovzdávanie pomoci afganským žiakom

"Veríme, že spoločným úsilím s rezortmi vlády a docentom Jalilim dávame žiakom lepšiu šancu na vzdelanie a plnohodnotný život," vyhlásil generálny tajomník charity Erich Hulman.