Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. júl 2024, utorok
 

Na rozhodnutie o prípadnom ukončení núdzového stavu potrebuje ústredný krízový štáb hlbšiu analýzu

28. 05. 2020

rusko-ilustr-klientske

Potrebujeme hlbšiu analýzu toho, či môže štát fungovať bez núdzového stavu alebo ho má vláda nechať preventívne vyhlásený. Ako informoval premiér Igor Matovič, dohodol sa na tom ústredný krízový štáb vo štvrtok 28. mája 2020.
      

"Mali by sme mať spustené všetky ochranné mechanizmy a na to ten núdzový stav potrebujeme," povedal premiér. Argumentoval tým, že celý svet očakáva druhú vlnu šírenia nového koronavírusu a treba byť na to pripravený.

Premiér tiež skonštatoval, že ho prekvapilo, že viacero repatriantov chce ísť dobrovoľne do štátnej karantény. Podľa jeho slov sa očakávalo, že po spustení domácej smart karantény budú chcieť ísť všetci repatrianti domov. "Zrazu zisťujeme, že ľudia sa dobrovoľne pýtajú do štátnej karantény, a ten hlavný dôvod, ktorý hovoria, je, že nechcú nakaziť svojich blízkych," uviedol.

V pondelok  1. jún má konzílium odborníkov hovoriť aj o otváraní hraníc s ďalšími krajinami. Premiér si myslí, že otváranie hraníc sprevádza riziko. "To, čo sa chystá od 15. júna, znamená, že v priestore strednej a západnej Európy bude asi osem, deväť krajín, ktoré budú mať navzájom otvorené hranice, ale je dosť možné, že tam budú diery v systéme, že budú mať zároveň otvorené hranice voči ďalším krajinám, kde nákaza zďaleka nie je pod kontrolou a v tom prípade by sme sa mohli vystaviť nie práve príjemnému riziku," povedal.

Rizikom je podľa Igora Matoviča aj zvýšená mobilita ľudí v rámci Slovenska i na hraniciach. Pripomenul, že od pondelka nastúpi do škôl a škôlok približne 300.000 detí a tiež niekoľko tisíc ľudí prechádza hranicami na základe režimu návratu do 48 hodín. Premiér si preto myslí, že Slovensko bude postupovať tak ako doteraz. "Radšej opatrnejšie, ale s o to lepšími výsledkami," doplnil s tým, že väčšie otváranie Slovenska znamená väčšie riziko.

Chorvátsko vo štvrtok 28. mája 2020 opätovne otvorilo svoje hranice bez reštrikcií pre obyvateľov z desiatich členských krajín Európskej únie. Ide o Slovensko, Česko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko a Slovinsko.
Dočasný zákaz prekračovania hraníc bol zrušený pre cestovný ruch. Obyvatelia zo zmienených desiatich krajín odteraz nebudú musieť uvádzať žiadny dôvod na vstup do Chorvátska a pred cestou môžu vopred uviesť svoje osobné údaje na špeciálne zriadenej webovej stránke, čím sa zníži čakací čas na hraniciach.

Zdroj: TASR, Úrad vlády