Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. apríl 2024, streda
 

Návštevníci hôr podceňujú svoje kondičné schopnosti a turistické vybavenie

11. 10. 2022

hzs-zasah-narocny 3

Horská záchranná služba v uplynulom týždni (03. 10 – 09. 10. 2022) zasahovala pri dvoch pádoch turistov z asi 300 metrovej výšky, pomáhala zraneným a zablúdeným turistom. Značnúčasť minulotýždňových výjazdov spôsobili osoby, ktoré podcenili výstrahy SHMÚ, HZS a tiež svoje kondičné schopnosti a turistické vybavenie.

„Ľudia by nemali hory podceňovať. Úrazy sa nestávajú iba v obtiažných horských úsekoch, ale aj na bežných turistických trasách, ako napríklad Vodopády Studeného potoka , lesné cesty a turistické chodníky. Treba byť neustále obozretný a myslieť v prvom rade na svoju bezpečnosť," apeluje na turistov riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Pred samotnou túrou je vždy potrebné si ako prvé zistiť aktuálne počasie , v mesiaci október okrem toho aj stupeň lavínového nebezpečenstva v mieste, kam sa človek chystá. Výstrahy pred snehom a ľadom  aktuálne pretrvávajú v lokalitách Vysoké Tatry a Západné Tatry.  Vo Vysokých Tatrách v stredných a vysokých polohách nad 1800 metrov nadmorskej výšky má snehová pokrývka 40 centimetrov.  V Západných Tatrách  je  vo vysokých polohách sneh do výšky 20 centimetrov.

„Ak sa niekto začína pohybovať na horách, mal by zvyšovať náročnosť túry postupne a byť adekvátne vybavený na daný terén. Opakovane pomáhame turistom, ktorí boli nevhodne obutí. Obuv spôsobuje veľkú časť úrazov. Je to hazard s vlastným zdravím,“ zdôrazňuje riaditeľ HZS Marek Biskupič.

  • Horská záchranná služba zasahovala v uplynulom týždni pri páde muža z 300-metrovej výšky v náročnom teréne na Poľskom hrebeni spadajúcom k Zmrznutému plesu. Záchranári sa po príchode  turistu  snažili resuscitovať, žiaľ, bezúspešne.
  • Obdobný zásah si vyžiadal  aj ďalší pád poľského turistu z 300-metrovej výšky pri výstupe na Rysy nad  sedlom Váha. Muža s vážnymi poraneniami letecky transportovali do najbližšieho nemocničného zariadenia.
  • Českí turisti pre zlé poveternostné podmienky a takmer nulovú viditeľnosť uviazli pod Bystrou lávkou. Záchranári ich lokalizovali pomocou zvukových signálov, na mieste ich zateplili a poskytli im doprovod na Štrbské pleso.
  • Horskí záchranári pomáhali v Slovenskom raji aj ôsmim  turistom z Izraela a dvom  turistom v Malej Fatre, ktorí pre vyčerpanie zablúdili v tme.
  • Končatiny si poranili turistky pri zostupe  z Vodopádov Studeného potoka, ako aj  hubárka v lese nad obcou Bystrička.

Pri páde, úraze, či zablúdení v horskom prostredí ide o čas, lokalizácia zvyšuje šancu na záchranu človeka. Horská záchranná služba preto odporúča turistom, ktorí sa chystajú do hôr, mať v prípade potreby v mobile nainštalovanú  aplikáciu  HZS a  uložené telefónne čísla tiesňovej linka HZS /18 300/, alebo telefónne čísla na operačné strediská  HZS, v závislosti od lokality, kam sa chystáte.

Viac informácii  nájdete na  webe: Horskej záchrannej služby a ich FB stránke: https://www.facebook.com/hzs.sk .