Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. júl 2024, pondelok
 

Od 20. júna môžme bez obmedzení cestovať do Poľska a ďalších krajín, končí zákaz predaja v nedeľu i ďalšie hygienické obmedzenia

19. 06. 2020

rusko-matka-dieta-ilustr

Slováci budú môcť slobodne cestovať od soboty 20. júna od 6.00 h už aj do Poľska. Uviedol to predseda  vlády Igor Matovič v piatok 19. júna 2020 po stretnutí s konzíliom epidemiológov. Premiér ľudí varoval, aby zvážili cestu do Sliezskeho regiónu, kde je výskyt nového koronavírusu najvyšší.


Hlavný hygienik SR Ján Mikas poznamenal, že voľne cestovať sa od soboty bude dať aj do Čiernej Hory, Monaka a na Faerské ostrovy.

"Zoznam bezpečných krajín sa bude meniť. Niektoré bezpečné pribudnú, iné – nebezpečné zas vypadnú," ozrejmil Ján Mikas s tým, že zoznam nie je stabilný a bude sa meniť podľa aktuálnej epidemiologickej situácie. "Občania členských štátov EÚ môžu prechádzať územím Slovenska aj bez súhlasu ministerstva vnútra, sú to tranzity. Pričom sú povinní prejsť Slovenskom bez zastavenia," povedal Mikas.

Podľa premiéra Matoviča treba počítať s tým, že situácia sa môže zhoršiť. "V rámci sveta sa situácia dosť zhoršuje, budeme si to musieť ustrážiť," povedal. Verí, že ľudia, ktorí prídu na Slovensko z krajín, ktoré nie sú označené ako "bezpečné", pôjdu na test na nový koronavírus. Hlavný hygienik Ján Mikas očakáva, že v najbližšom období sa budú na Slovensko vracať ľudia zo zahraničia, najmä z Anglicka. Naďalej vyzval k obozretnosti.

  • "Ruší sa povinnosť uzatvoriť všetky maloobchodné prevádzky v nedeľu a zároveň sa ruší povinnosť prevádzkovateľov priestorov maloobchodných prevádzok pre každú nedeľu v mesiaci vykonávať povinnú dezinfekciu priestorov predmetných prevádzok, teda tzv. sanitárny deň," spresnil Ján Mikas. Kontroly vykonávania sanitácie budú podľa Jána Mikasa vykonávať regionálne úrady verejného zdravotníctva tak, ako doteraz. Podľa hlavného hygienika však potravinárske predajne, prevádzky zariadení spoločného stravovania, vrátane stánkov s rýchlym občerstvením a iným ambulantným predajom potravín, pokrmov a nápojov budú mať povinnosť klásť dôraz na zabezpečenie pravidelného a účinného čistenia a dezinfekcie. Musí sa vykonávať dôkladne v rámci denného sanitačného režimu prevádzky, a taktiež v rámci prijatých a zavedených zásad správnej hygienickej praxe podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o hygiene potravín.

  • V prevádzkach taxislužieb sa podľa Mikasa povinnosť klienta sedieť na zadnom sedadle mení na odporúčanie. "Táto zmena bola vykonaná na základe žiadostí ľudí, ktorý zo zdravotných dôvodov nemohli sedieť na zadných sedadlách," vysvetlil.

  • Ruší sa tiež povinnosť zamestnanca vykonávajúceho starostlivosť o telo zákazníka, aby pri svojej činnosti používal ochranný štít tváre alebo ochranné okuliare. "Má to charakter odporúčania," dodal Ján Mikas. Prevádzky, ktoré doteraz museli viesť evidenciu zákazníkov a uchovávať zoznam 30 dní, už túto povinnosť nebudú mať.

  • Od 1. júla bude možné organizovať hromadné podujatia aj nad 1000 ľudí, ale len v prípade, že bude zabezpečené šachovnicové sedenie. Podľa premiéra to platí najmä pre športové podujatia. Organizátori budú musieť zabezpečiť kontrolovaný vstup a výstup ľudí. Mikas poznamenal, že od júla bude možné organizovať aj maratóny.

  • Od soboty sa ruší povinnosť merania telesnej teploty ľudí pri vchádzaní do objektov štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy, ako aj na kúpaliská a do welness centier. Zapnuté budú môcť byť aj sušiče rúk. 
  • Hlavný hygienik uviedol, že v súčasnosti sa v kostoloch alternatívne používa podávanie prijímania do rúk, ktoré sa neskôr nahradí podávaním do úst.

  • Povinnosť nosiť rúška v interiéroch či vo verejnej doprave naďalej ostáva v platnosti. "Rúška sa tak ľahko nezbavíme, je to možno na niekoľko rokov, možno doživotne," uviedla hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu Henrieta Hudečková. Hlavný hygienik poznamenal, že opatrenia sa postupne uvoľňujú, po novom rúška nemusia nosiť v školách žiaci stredných škôl, ktorí sa môžu od pondelka 22. júna vrátiť do škôl.

Zdroj: TASR, Úrad vlády