Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. jún 2024, pondelok
 

Od piatka 17. decembra sa uvoľnia opatrenia, zákaz vychádzania bude platiť v noci

14. 12. 2021

respirator-marec2021-ilustr

Od piatka 17. decembra 2021 bude zákaz vychádzania platiť len v čase od 20.00 do 5.00 h. Výnimkami z nočného zákazu vychádzania bude napríklad cesta do a zo zamestnania, zdravotná starostlivosť či cesta do obchodov. Rovnako výnimka platí aj na cestu na účel starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného či na vycestovanie do zahraničia.

V utorok 14. decembra 2021 o tom rozhodla vláda.

 • Zo zákazu nočného vychádzania má výnimku cesta do a zo zamestnania, prípadne cesta na vykonávanie podnikateľskej a obdobnej činnosti v prípade, že nemôžu byť vykonávané ako práca z domácnosti.
 • Po 20.00 h je takisto možné zájsť do obchodu a prevádzok, ktoré poskytujú taxatívne vymedzené služby.
 • Rovnako je povolená cesta (vrátane návratu) do zdravotníckeho zariadenia, cesta k lekárovi a od lekára i cesta s cieľom starostlivosti o blízku osobu vrátane cesty späť.
 • V nočných hodinách je tiež možné ísť na vychádzku so psom či mačkou do vzdialenosti 500 metrov od bydliska, povolená je takisto cesta na účel starostlivosti o hospodárske zvieratá alebo cesta s cieľom poskytnutia veterinárnej starostlivosti vrátane cesty späť.
 • Výnimku má takisto cesta na účel vycestovania do zahraničia a cesta späť cpri návrate zo zahraničia. Obmedzenie sa nevzťahuje ani na osobu pri zabezpečovaní a presúvaní sa do zariadení sociálnych služieb a pri poskytovaní terénnej sociálnej služby a cestu späť.
 • Povolená pre očkovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 (režim OP) je tiež cesta na bohoslužbu alebo na náboženský úkon.
 • Výnimku z nočného zákazu vychádzania majú aj držitelia poľovného lístka na účel plnenia opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných.
 • Aktualizované nariadenie ponecháva režim OTP v IC vlakoch, v rýchlikoch a diaľkových linkách autobusov, rovnako v platnosti ostáva zákaz zhromaždení viac ako šiestich osôb s výnimkou členov spoločnej domácnosti. Ministerstvo dopravy má zabezpečiť možnosť testovania na medzinárodných civilných letiskách.
 • Knižnice, múzeá a galérie budú otvorené v režime OP.  Zoznam prevádzok otvorených v režime OP rozširuje aj o prevádzky služieb starostlivosti o telo, napríklad masážne a kozmetické salóny či soláriá.

  Opatrenia upravia vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, mali by byť zverejnené už v stredu 15. decembra.

Zdroj: TA SR