Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Plošné testovanie obyvateľstva na prítomnosť COVID-19 bude dobrovoľné

20. 10. 2020

covid-test-ilustr

Kto sa však nezapojí do dobrovoľného systému plošného testovania, bude musieť ostať v desaťdňovej karanténe. Po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR v utorok 20. septembra 2020 to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič. Zároveň oznámil, že o zamýšľanom systéme informovali prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, ktorá sa tiež zúčastnila na rokovaní bezpečnostnej rady.

 

Zuzana Čaputová je naďalej za dobrovoľné plošné testovanie. Myslí si, že ak bude niekto sankcionovaný za neúčasť na plošnom testovaní, tak to neznamená dobrovoľnosť. Hlava štátu o tom informovala po rokovaní Bezpečnostnej rady SR na jej tlačovom brífingu. Dobrovoľnosť testovania je podľa hlavy štátu stále v rovine úvah a hľadaní súladu ústavného riešenia. "Dobrovoľnosť nie je sankcionovateľnosť," podotkla.

Prezidentka potvrdila, že príprava Ozbrojených síl SR na plošné testovanie obyvateľov je pomerne detailná. "Tak ako majú OS SR vysoký kredit, tak ho potvrdzujú aj v rámci tejto prípravy, myslia na každý detail a verím, že sa im všetky úlohy podarí zrealizovať," skonštatovala.

Poukázala tiež na to, že samosprávy nemajú dostatok faktov a informácií o operácii.  "Nielen ja, ale aj ostatní očakávame, ako úspešne a s akými výzvami prebehne pilotné testovanie. Bude to dôležitý ukazovateľ toho, ako sme schopní zabezpečiť celoplošné testovanie," poznamenala prezidentka Zuzana Čaputová.

Hrozby, ktoré vychádzajú z plošného testovania, si kompetentné osoby uvedomujú a snažia sa ich manažovať, tvrdí hlava štátu. Jednou z pozitívnych odpovedí, ktoré dostala, je, že nebude ohrozený a zobratý personál z nemocníc.  "Myslím, že príležitosť dať sa otestovať využijú predovšetkým ľudia, ktorí sa necítia dobre, majú príznaky, alebo ľudia, ktorí prichádzajú do kontaktu s množstvom iných ľudí a majú v tomto rizikové povolanie," uzavrela Zuzana Čaputová.

Minister obrany SR Jaroslav Naď  uistil, že počet nezodpovedaných otázok okolo organizácie plošného testovanie je malý. "O všetkých súvislostiach zodpovedne komunikujeme so strešnými organizáciami samospráv, príslušnými ministerstvami i regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva," povedal. Odmietol výhrady, že by ministerstvo obrany či vláda nekomunikovali so starostami. "Videl som množstvo dezinformácií na sociálnych sieťach, že sa zbavujeme zodpovednosti na úkor samospráv, nie je to pravda," zdôraznil. Armáda má podľa jeho slov zabezpečiť aj dezinfekčné prostriedky, povedal tiež, že ľudia, ktorých zabezpečí samospráva, budú dostávať za jeden deň odmenu 50 eur.

Podľa prieskumov na plošnom testovaní plánuje zúčastniť 44,4 percenta opýtaných

Predseda vlády takisto odmietol pochybnosti, že plošné testovanie zlyhá na nedostatku ľudí, ktorí sa neprihlásia ako dobrovoľníci. "V každom tíme na odbernom mieste bude osem ľudí, ak k nim prídu dobrovoľníci, bude to fajn, ale na nich to nestojí," dodal.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencii v utorok 20. októbra vyzval zdravotníkov a študentov V. a VI. ročníkov lekárskych fakúlt a študentov ošetrovateľstva a urgentnej medicíny od II. ročníka, aby sa prihlásili na pomoc pri celoplošnom testovaní. Na tieto účely by Slovensko potrebovalo asi 20-tisíc takýchto osôb.
       
Záujemcovia - dobrovoľníci sa môžu prihlásiť cez formulár na stránke korona.gov.sk, deň aj miesto pomoci si môžu vybrať. Pracovníci by mali byť ohodnotení sumou 7 eur na hodinu a dostanú rizikový príplatok v sume 20 eur za jeden pozitívny prípad.  Po rokovaní Bezpečnostnej rady minister zdravotníctva uviedol, že  sa zaregistrovalo už 2600 záujemcov. 

Informácie o celoplošnom testovaní  nájdete v súčasnosti na webovom sídle ministerstva obrany.
  

Zdroj: TASR, Úrad vlády, Ministerstvo zdravotníctva SR