Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

Podmienky v horách sa menia, horskí záchranári odporúčajú zimnú výstroj

20. 09. 2022

hzs-ilustr-jul2020

Vo vysokohorskom prostredí sa počas uplynulých dní vplyvom chladného vzduchu výrazne zmenili podmienky na vykonávanie aktivít. Odporúča sa zimný výstroj a výzbroj.  "Apelujeme na návštevníkov horských oblastí, aby nepodceňovali podmienky v horách, aby svoju trasu dôkladne plánovali a aby dodržiavali odporúčania a pokyny Horskej záchrannej služby. Majte na pamäti, že túra sa nekončí na vrchole, ale až po bezpečnom návrate domov," zdôraznil riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Horská služba s príchodom jesennej turistickej sezóny odporúča sledovať predpoveď počasia, výstrahy na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu, poľského hydrometeorologického ústavu a HZS. Rovnako radí informovať blízkych o pohybe, ubytovaní a plánovaných túrach.
Do hôr treba ísť podľa HZS adekvátne vystrojený a kondične dobre pripravený. Pri výbere túry treba zohľadniť svoj zdravotný stav a vek detí. Oblečenie na hory je potrebné vrstviť, nosiť turistickú nepremokavú obuv. "Zoberte si so sebou svetlomet, zapaľovač, vreckový nožík a mobilný telefón," radia záchranári.
V prípade úrazu alebo v núdzovej situácii treba volať na nonstop dispečing HZS 18300. Pri úrazoch či navigácii v teréne pomôže aj Aplikácia HZS a poistenie pre zásah HZS. Deti do 18 rokov poistenie pre takýto zásah nemusia mať uzavreté.  

„Ministerstvo vnútra SR, pod ktoré Horská záchranná služba patrí,  v rámci prevencie,  predchádzania úrazov a zvyšovania povedomia o možných rizikách a  nástrahách v našich  horách  monitoruje jej zásahy. Na úvod každého týždňa vám budeme poskytovať súhrn udalostí," uviedol minister vnútra Roman Mikulec.

Zásahy HZS od 12. a 18. septembra 2022

  • V uplynulom týždni horskí záchranári pomáhali za obzvlášť nepriaznivého počasia vo veľmi strmom, ťažko prístupnom teréne dvom českým horolezcom, ktorí uviazli počas zostupu zo Zadného Gerlachu. V nočných hodinách uviaznutej dvojici odišlo na pomoc 7 záchranárov. Prvá posádka sa pre silný  nárazový vietor a sneženie z bezpečnostnýchdôvodov musela vrátiť. Druhá skupina záchranárov vyrazila na pomoc ráno. Záchranári HZS oslovili  so žiadosťou o pomoc poľských kolegov. S ťažkým podchladením boli dvaja turisti transportovaní do nemocnice.     
  • Za intenzívneho sneženia zasahovali  horskí záchranári aj v lokalite Salaša pod Suchýmvrchom. O pomoc ich požiadala tehotná žena, u ktorej nastali vážne komplikácie. Česká turistka  bola po príchode horských záchranárov transportovaná do Liptovských Revúc  a odovzdaná do starostlivosti privolanej posádke RZP.
  • Horskí záchranári zasahovali aj spod Lúčneho sedla smerom do Zlomiskovej doliny. Slovenský turista spadol z približne 20-metrovej výšky. Pri páde utrpel  poranenia hrudníka, tržné poranenie hlavy a mnohopočetné povrchové poranenia po celom tele. Po poskytnutí neodkladnej zdravotnej starostlivosti bol letecky transportovaný do Starého Smokovca, kde si ho prevzala posádka RZP. Posádka vrtuľníka následne pokračovala k ďalšiemu úrazu do oblasti nad Jezerskom, kde slovenská cyklistka pri páde  z bicykla utrpela vážne poranenie hornej končatiny, hrudníka a k tomu ďalšie povrchové poranenia.

U viacerých ďalších turistov došlo k náhlej zmene zdravotného stavu.   

  • V lese nad Hornou Štubňou  mal hubár príznaky cievnej mozgovej príhody.
  • Nevoľno prišlo aj mužovi počas prehliadky v Belianskej Jaskyni.
  • Českú turistku na Salaši pod Suchým vrchom trápili žalúdočné problémy spojené so zvracaním a celkovou slabosťou. 
  • V oblasti Suchého vrchu smerom na Koniarky pomáhali pri úraze kolena.
  • Počas túry vo Vysokých Tatrách si nad vodopádom Skok, v úseku kde sú reťaze, poranil členok ďalší turista, ktorý nebol schopný zostúpiť bez pomoci.
  • Počas zostupu od rázcestia pod Slavkovským štítom smerom do Starého Smokovca poľská turistka pociťovala silné bolesti hlavy spojené s nauzeou a celkovou slabosťou.
  • V lese nad Terchovou  zablúdila dvojica hubárov s 8-ročným chlapcom. Záchranárom sa ich pomocou lokalizačného linku podarilo nájsť na lúke, asi kilometer od Kováčky. Terénnym vozidlom ich zviezli do osady Marunovce.

Viac informácii  na  webe: Horská záchranná služba – Mountain Rescue Service (hzs.sk) a ich FB stránke: https://www.facebook.com/hzs.sk .