Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Pomáhame Ukrajine

21. 12. 2022

hub-humanitarna

Vojna na Ukrajine nie je Slovenskej republike ľahostajná a od samotného začiatku – 24. februára 2022 poskytujeme tejto vojnou postihnutej krajine z dôvodu ruskej agresie kontinuálnu pomoc viacerými spôsobmi. Slovensko tento raz posiela cez humanitárny HUB ďalšiu humanitárnu pomoc.

 

Do procesu winterizácie, oficiálnej humanitárnej pomoci pre obyvateľov Ukrajiny, ktorá im má pomôcť preklenúť kritické zimné obdobie, boli zapojené viaceré rezorty v spolupráci s Úradom vlády SR a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

„Vojnou zasiahnutá Ukrajina v týchto týždňoch zápasí aj s energetickou krízou, ktorá je výsledkom ruských raketových útokov na ukrajinskú infraštruktúru. Viac ako desať miliónov Ukrajincov tak nemá prístup k vode, elektrine či zabezpečené kúrenie. Slovensko sa rozhodlo odoslať materiálnu pomoc, aby Ukrajinci zvládli zimné mesiace," uviedol predseda vlády SR Eduard Heger.

Zabezpečené materiálno-technické vybavenie zo strany Slovenskej republiky reflektuje na požiadavky špecifikované priamo ukrajinskými štátnymi autoritami. Okrem elektrocentrál je preto v pomoci obsiahnuté napríklad aj detské termooblečenie, ponožky, deky či paplóny a ďalšie. „Prvá časť pomoci v podobe 119 benzínových elektrocentrál bola 7. decembra odovzdaná Hlavnému oddeleniu štátnej pohotovostnej služby Ukrajiny v Zakarpatskej oblasti,“povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Na pomoci sa podieľalo aj Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR v zriaďovateľskej právomoci Ministerstva obrany SR.  „Zabezpečilo materiálnu pomoc a koordináciu pre vytvorenie 170 miest pomoci pre najviac postihnuté oblasti bez elektriny a kúrenia," vysvetlil minister obrany SR Jaroslav Naď. Prijímateľom tejto pomoci je Ukrajinská gréckokatolícka cirkev, ktorá zabezpečí prepravu vlastnými prostriedkami a v spolupráci s Ukrajinskou pravoslávnou cirkvouaj distribúciu humanitárnej pomoci na území Ukrajiny.

Slovenská republika zabezpečuje prepravu humanitárneho materiálu MV SR prostredníctvom  medzinárodného humanitárneho logistického centra (HUB) v Haniske pri Košiciach a to v rámci Mechanizmu Európskej únie v oblasti civilnej ochrany.Hub je spoluprevádzkovaný pracovníkmi Sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra.

V priebehu najbližšieho týždňa je naplánované expedovanie ďalšej časti pomoci v rámci winterizácie. Pôjde o materiál obstarávaný rezortami vnútra a obrany.  

Celková suma určená na projekt winterizácie Ukrajiny dosahuje 2,5 milióna eur

Okrem dodávok materiálu zahŕňa aj dve výzvy vyhlasované Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu spolu v hodnote viac ako 1,3 milióna eur a priamej podpory projektov, ktoré poskytujú základné životné potreby pre siroty v oblasti Zakarpatskej Ukrajiny v hodnote 500 tisíc eur.

„Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu pod značkou SlovakAID minulý týždeň vyhlásila ďalšiu humanitárnu výzvu na zabezpečenie základných životných potrieb zraniteľných osôb postihnutých ruských agresiou proti Ukrajine v celkovej hodnote milión eur. Po novom roku plánujeme navyše vyhlásiť výzvu na podporu Slovensko-Ukrajinských podnikateľských partnerstiev v hodnote viac ako 320 000 eur. Nadviazali sme tak na výzvu z jari 2022, v rámci ktorej sa na Ukrajine už teraz realizujú štyri humanitárne projekty v hodnote 1,3 milióna eur v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou, organizáciami Človek v ohrození, ADRA a Step-In," povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer.

 

Ministerstvo vnútra prostredníctvom odboru hospodárskeho zabezpečenia zabezpečilo:

 • 119 ks  benzínových elektrocentrál  6,8 kW v hodnote 148 750  €
 • 12 940 flísových diek v hodnote 76 087 €
 • 2300 paplónov v hodnote 23 460 €
 • 2300 vankúšov v dhonote 14 352 €
 • 2300 plachiet v hodnote 14 352 €
 • 2300 posteľných súprav v hodnote 31 740 €
 • 5681 lekárničiek v dhontoe 18 747 €.

Ministerstvo obrany prostredníctvom Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR zabezpečilo: 

 • 175 elektrocentrál 2,3 - 8,2 kW v hodnote 165 912 €
 • 875 predlžovacích káblov k EC v hodnote 16 732 €
 • 70 konvertorov napätia 12v/2002V v hodnote 10 525 €
 • 360 teplovzdušných ohrievačov v dhonote 7918 €
 • 3000 hygienických balíčkov v hodnote 28 620 €
 • 3119 lekárničiek v hodnote 10 292 €
 • 21 444 kusov termobielizne v hodnote 109 997 €.