Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. júl 2024, streda
 

Pomocou aplikácie eKaranténa do dnešného rána umiestnili do domácej karantény 84 osôb

24. 05. 2020

korona-gov-sk
Domáca karanténa je spustená, avšak dá sa zatiaľ stiahnuť iba do smartfónov s operačným systémom Android. Prejsť do domácej karantény sa dá od sobotného večera 23. mája zatiaľ iba na hraničnom priechode Berg. Do nedele 24. mája do 7. ráno sa pomocou aplikácie podarilo umiestniť do domácej karantény 84 osôb.

 

 

 

Ľudia nemôžu viac čakať, a preto nebudeme viac čakať, teda spúšťame domácu karanténu aj do času, kým prídu súhlasy od Apple a Googlu," uviedol premiér Igor Matovič v sobotu 23. mája večer.  

Podmienky domácej karantény v týchto chvíľach zostávajú rovnaké s tým rozdielom, že repatriant podpíše navyše jedno vyhlásenie, čím zoberie na vedomie, že aplikácia zatiaľ nie je autorizovaná spoločnosťami Apple a Google, a tým preberá aj riziko.

Ako to funguje?

Okrem toho premiér avizuje od nedele 24. mája rovnakú možnosť pre všetkých, ktorí sa momentálne nachádzajú v štátnej karanténe.

Základnými podmienkami na absolvovanie karantény v domácej izolácii je smartfón s kamerou a určovaním polohy, nonstop wifi pripojenie alebo dostatok mobilných dát a dostatočný mobilný signál na mieste izolácie. Občan musí v domácej izolácii absolvovať test na COVID-19. Počas domácej izolácie občan ani ostatní členovia domácnosti nemôžu opustiť miesto izolácie.

Podľa  aktuálne platného opatrenie ÚVZ SR  osoby /až na výnimky určené v opatrení/, ktoré po 20. hodine piatka 22. mája 2020 vstúpia na naše územie, budú musieť ísť do štátnej karantény a po spustení aplikácie môžu prejsť do domácej karantény. Aj osoby, ktoré boli predtým v štátnej karanténe, môžu pokračovať v domácej, pokiaľ pristúpia na dohľad formou aplikácie po jej spustení.

Ešte pred cestou, resp. vstupom do SR,  je potrebné vykonať 3 kroky:
Ďalšie informácie na  korona.gov.sk.
Zdroj: MV SR, Úrad vlády, TASR