Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. apríl 2024, sobota
 

Praktické rady od lavínových špecialistov Horskej záchrannej služby

12. 01. 2023

lavínové nebezpečenstvo

Ministerstvo vnútra SR, pod ktoré spadá Horská záchranná služba, upozorňuje  návštevníkov hôr na zvýšené  lavínové nebezpečenstvo vo vyšších polohách v Nízkych Tatrách nad 1400 m.n.m., v Západných Tatrách nad 1500 m.n.m., vo Vysokých Tatrách nad  1700 m.n.m. Vo Veľkej Fatre a Malej Fatre zotrváva druhý stupeň lavínového nebezpečenstva. Horskí záchranári apelujú na turistov, aby nepodceňovali denné výstrahy vydávané Strediskom lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

„Hlavným lavínovým problémom je nový sneh, v uplynulých dňoch napadlo 30 cm nového snehu, ktorý nie je dostatočne zviazaný s tvrdou podkladovou vrstvou starého snehu,“ vysvetlil riaditeľ HZS  Marek Biskupič.

Vplyvom silného vetra je tento sneh transportovaný, preto je druhým lavínovým problémom vetrom previaty sneh. Podľa Strediska lavínovej prevencie uvoľnenie lavín je možné už pri malom dostatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch.  Očakávané sú aj samovoľné stredné veľké lavíny, v strmých exponovaných miestach s veľkou výškou naviateho snehu aj veľké lavíny.

Za jeden deň dve lavínové nehody v Tatrách

Horská záchranná služba zasahovala v Nízkych Tatrách, dve lavíny strhli dvoch lyžiarov. V centrálnom žľabe Chopku došlo k pádu lavíny, ktorá strhla 36-ročného lyžiara. Druhý lyžiar, ktorý išiel za ním, zlyžoval bezpečne k nemu a do príchodu horských záchranárov začal s kamarátskou pomocou. Následne spadla v Meteorologickom žľabe druhá lavína, ktorá do Lukového kotla strhla ďalšieho lyžiara a zastavila sa v blízkosti prvého čiastočne zasypaného muža. Ten bol letecky transportovaný s podozrením na poranenie hlavy, lopatky a panvy.

Horská záchranná služba zasahovala aj v Západných Tatrách, v Madajovom žľabe. Dvaja lyžiari odtrhli doskovú lavínu pri výstupe na lyžiach, obaja ale včas aktivovali lavínový batoh a zostali na povrchu lavíny.  Jeden muž bol bez zranení, druhý mal po páde v lavíne poranené rameno. Pomoc medzi prvými poskytla lyžiarom horská skupina príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia OS SR, ktorá sa v okamihu pádu lavíny nachádzala v lokalite. Zranený lyžiar bol letecky transportovaný do nemocničného zariadenia.

Školenie horských záchranárov

V dňoch od 9. 1.2023 až 13.1. 2023 prebieha školenie lavínových špecialistov z oblastných stredísk Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Západné Tatry, Malá Fatra a Slovenský raj. Školenie horských záchranárov je zamerané na analýzu snehovej pokrývky, testy stability na posudzovanie lavínovej situácie.

Praktické rady  od lavínových špecialistov HZS

Ako predvídať lavínu?

  • Človek nemusí byt lavínový špecialista, aby vždy podrobne poznal lavínovú situáciu. Stredisko lavínovej prevencie HZS v zimnej sezóne každodenne v poobedňajších hodinách s platnosťou na nasledujúci deň vydáva lavínový bulletin, ktorý sa venuje aktuálnej lavínovej situácii.
  • Nárast lavínového nebezpečenstva úzko súvisí s prudkými zmenami počasia. Ohrozenosť svahov súvisí napríklad s činnosťou vetra, ktorý dokáže prenášať veľké množstvo snehu a vytvárať nebezpečné útvary, ako napríklad snehové dosky a vankúše.  Situácia však môže byť každý deň iná, niekedy má na lavínovú situáciu oveľa väčší vplyv priame slnečné žiarenie, hlavne v jarnom období.
  • Vo všeobecnosti sa stáva najviac lavínových nehôd pri sklone 35 až 40 stupňov.

Ako sa správať po strhnutí lavínou?

  • Po strhnutí lavínou nemáme veľa možností, pretože lavína je zvyčajne veľmi rýchla a zriedkakedy máme dostatočný čas na reakciu. 
  • Každopádne v 1.fáze po strhnutí lavínou sa snažíme zachytiť napríklad o okolité skaly alebo stromy.
  • V 2. fáze, keď nás už lavína unáša, snažíme sa pohybom svojho tela dostať na jej povrch. Tu sa môžeme pokúsiť o pohyb, akoby sme v nej plávali.
  • V 3. fáze, keď cítime, že lavína spomaľuje, sa snažíme chrániť si hlavu a vytvoriť si priestor na dýchanie.
  • Chceme však upozorniť, že vzhľadom na silu a rýchlosť lavíny máme zriedkakedy šancu čokoľvek v lavíne počas jej pohybu urobiť.

Čo robiť, keď vidím, že niekto bol strhnutý lavínou?

  • V prípade, že sme zaznamenali strhnutie osoby či osôb lavínou, snažíme sa zapamätať si miesto, kedy sme strhnutého naposledy videli, a snažíme sa premietnuť si dráhu, kam ho pravdepodobne lavína odniesla. 
  • V závislosti od počtu ľudí, ktorí sú k dispozícii na záchranu, si rozdelíme úlohy. Dôležité je zavolať pomoc (18 300 – Tiesňová linka HZS) a čo najrýchlejšie pristúpiť k vyhľadávaniu, vykopaniu a následnému ošetreniu.
  • Vyhľadávanie a záchranu v lavíne výrazne uľahčuje kompletná lavínová výbava. Bez nej je záchrana v lavíne častokrát nemožná. Lavínová výbava sa skladá z lavínového vyhľadávača, lavínovej sondy a lavínovej lopatky.

Lavínové informácie je možné nájsť na www.laviny.sk a aktuálne výstrahy ako aj užitočné informácie z horského prostredia na stránke hzs.sk.