Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. marec 2024, sobota
 

Premiér Eduard Heger s ministrom vnútra Romanom Mikulcom navštívili povodňou postihnutú obec Rudno nad Hronom

18. 05. 2021

rudno-povoden-ilustr

Povodňou zničenú obec Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica navštívili v utorok 18. mája 2021 predpoludním premiér Eduard Heger s ministrami vnútra, obrany a pôdohospodárstva. Po stretnutí so starostom obce  Mariánom Šurjanským premiér prisľúbil obci súčinnosť pri odstraňovaní následkov povodne i finančnú pomoc.

„Okamžite, ako pán starosta vyčísli škody, ktoré nastali, uvoľním financie z rezervy premiéra, aby sme pomohli aj finančne. Situácia je veľmi vážna, toto sú chvíle, kedy ľudia prichádzajú o svoje istoty," uviedol Eduard Heger. Ako dodal, štát bude spolupracovať so samosprávou, aby sa obyvatelia zničenej obce mohli čo najskôr dostať späť k bežnému životu.

Premiér Eduard Heger s ministrami v obci Rudno nad Hronom

Premiér na mieste tragédie vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým po bývalom starostovi, ktorý počas prívalovej povodne prišiel o život. Poďakoval tiež občanom, dobrovoľníkom a všetkým zásahovým zložkám, ktoré sa zúčastňujú záchranných a likvidačných prác.

Následky veľkej vody v obci

Podľa slov premiéra sa hrádza, ktorá pravdepodobne nevydržala nápor vody po intenzívnych dažďoch, už nebude dať opraviť.

Roman Mikulec so zasahujúcimi hasičmi

Na mieste boli zástupcovia Slovenského vodohospodárskeho podniku, aby posúdili situáciu a urobili následné kroky. Povodeň spôsobila podľa starostu škody na majetku obyvateľov i samosprávy, presné čísla sú aktuálne v štádiu zisťovania.

Následky veľkej vody v obci

V Rudne nad Hronom zasahovalo viac ako 50 policajtov, hasičov a dobrovoľných hasičov, podľa slov ministra vnútra Romana Mikulca budú všetky zložky naďalej participovať na odstránení následkov katastrofy.  

S obyvateľkou obce

Územie Slovenska v pondelok 17. mája 2021 zasiahlo daždivé počasie, ktoré spôsobilo povodne najmä na strednom Slovensku. Hasičov privolali k vyše 200 výjazdom. V teréne bolo 912 príslušníkov HaZZ a dobrovoľných hasičov s 258 kusmi techniky.

Následky veľkej vody v obci

Do utorkového poludnia hasiči zasahovali 79-krát - odčerpávali vodu zo zatopených priestorov, monitorovali vodné toky a protipovodňové opatrenia, čistili upchaté prietoky, taktiež odstraňovali strhnuté stromy z ciest. V obciach v okrese Zvolen vyslobodzovali z vody autá s osobami, ktoré sa pre silný prúd nedokázali dostať von.

Zdroj: TASR, MV SR
Foto: MV SR, Vladimír Benko