Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. jún 2024, nedeľa
 

Pri dohľadávaní kontaktov osôb nakazených novým koronavírusom a pri testovaní pomôžu hygienikom Ozbrojené sily SR

09. 10. 2020

armada-covid-testovanie-ilustr

Regionálne úrady verejného zdravotníctva posilní 267 vojakov. Po mimoriadnom rokovaní vlády v piatok 9. októbra 2020, na ktorom kabinet schválil pomoc Ozbrojených síl SR pri odstraňovaní následkov núdzového stavu, o tom informovali minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a minister obrany SR Jaroslav Naď.


Vláda súhlasila s vyčlenením do 1500 vojakov denne. Vojaci budú vyčlenení na základe požiadaviek ministra zdravotníctva na nevyhnutný čas, okrem úradov  verejného zdravotníctva posilnia aj vybrané zdravotnícke zariadenia. Opatrenie je termínované do konca roka.

"Vznikajú nám lokálne ohniská nakazených a budeme používať armádu na pretestovanie aj prostredníctvom antigénových testov,"
uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Pomoc vojakov bude smerovať od víkendu (10. - 11. 10.) najmä na Oravu. Vojaci nateraz posilnia regionálne úrady verejného zdravotníctva, nemocnice a nasadené budú tiež odberové tímy. Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď poznamenal, že na rezorte zdravotníctva bude vyčlenený aj jeden styčný dôstojník

Premiér Igor Matovič uviedol, že problém je veľmi veľký. Na Slovensku vo štvrtok 8. októbra 2020 pribudlo 1184 nakazených novým koronavírusom. Premiér zdôraznil, že ide o 75-percentný nárast oproti tomu istému dňu v uplynulom týždeň. Poznamenal aj to, že prvýkrát bolo otestovaných viac ako 10.000 ľudí denne. Minister zdravotníctva povedal, že regionálne úrady verejného zdravotníctva sú už na hranici možností testovania ľudí. Zároveň poprosil ľudí o zodpovednosť a aby obmedzili sociálne kontakty. Obáva sa, že prijaté opatrenia nemusia byť dostatočné.  

Vláda i úrad verejného zdravotníctva kriticky skonštatovali, že dochádza k nerešpektovaniu alebo obchádzaniu protipandemických opatrení, čo spôsobuje oneskorenie efektu prijatých nariadení. Hlavný hygienik SR Ján Mikas konkretizoval, že po sprísnení pravidiel si napríklad svadby začali niektorí organizovať v prihraničných oblastiach Maďarska a Poľska. Polícia takisto avizovala zvýšenú kontrolu dodržiavania opatrení na Orave. V tomto regióne stúpajú počty infikovaných, pričom za zvýšenými číslami stoja podľa polície predovšetkým nezodpovedné skupiny ľudí, ktoré nerešpektujú mimoriadne nariadenia.

Polícia upozorňuje, že v prípade preukázania spáchania trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej choroby môže byť trestom i niekoľkoročné väzenie.

Zdroj: TASR