Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 12. október 2024, sobota
 

Profesionáli zo Slovenska sa zúčastnili na najväčšom poľnom cvičení zdravotníkov v Európe

19. 10. 2018

zachranari-oktober2018-ilustr

Slovenská republika sa prostredníctvom Asociácie samaritánov Slovenskej republiky a Letky MV SR v rámci spoločného projektu s Nemeckom a Rakúskom EURACARE Flight & Shelter /modul leteckej evakuácie z miesta zasiahnutého katastrofou, ktorého súčasťou je aj lekárska časť modulu,  a ktorá poskytuje zdravotnú a psychosociálnu pomoc/ úspešne zapojila do najväčšieho zdravotníckeho poľného cvičenia v Európe s názvom EU MODEX Romania.

Scenár cvičenia hovoril o vzniku mimoriadnej udalosti v Rumunsku, pričom súčasťou bolo aj nasadenie poľnej nemocnice v rámci účasti zahraničných modulov a simulácia reálnych lekárskych zákrokov. Modul EURACARE Flight & Shelter bol dňa 14. októbra 2018, prostredníctvom sekcie krízového riadenia MV SR, požiadaný o nasadenie a pomoc zasiahnutému obyvateľstvu. Rezort vnútra reagoval pohotovo a 15. 10. 2018 krátko pred 17tou hodinou pristál na letisku v Bukurešti, za prítomnosti miestnych a medzinárodných médií. Na mieste členov modulu (členov bolo vyše 20) privítal Dr. Raed Arafat, štátny tajomník ministerstva vnútra Rumunska. Modul sa z letiska premiestnil na základňu, kde už krátko po príchode vykonával činnosti v zmysle svojho mandátu spolu s modulmi iných štátov pri organizácii a vykonávaní záchranných prác, triedení ranených, prvej pomoci a zdravotnej a psychosociálnej podpore. 

 Ukážka z cvičenia

Vo štvrtok 18. októbra 2018 krátko popopoludní sa modul vrátil na Slovensko. Samotné nasadenie a spolupráca modulov pri tomto doposiaľ najväčšom poľnom cvičení v Európe bola hodnotená veľmi kladne a kooperácia a akcieschopnosť nasadenia takýchto síl a prostriedkov, vrátane časti modulu Slovenskej republiky, je na veľmi vysokej úrovni, čo dokazuje aj stopercentné zvládnutie zámerov cvičenia a reálne precvičenie pomoci pri hromadnom postihnutí osôb pri mimoriadnej udalosti.

  Odlet slovenských zástupcov

Cvičenie poskytlo jedinečnú príležitosť precvičiť postupy najmä pre lekárske a zdravotnícke moduly a národné a medzinárodné kapacity leteckej evakuácie, známe pod skratkou MEVAC (lekárska letecká evakuácia pomocou vrtuľníkov a lietadiel). 

Prečítajte si tiež: Slovenskí záchranári odleteli do tréningového centra v Nemecku