Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Prvé kolo celoplošného testovania bolo úspešnou operáciou

02. 11. 2020

dvaja zdravotníci v ochranných kombinézach

Počas víkendového (30. 10. – 1. 11. 2020 ) plošného testovania odhalili 38 359 nakazených osôb z celkovo testovaných 3 625 332 ľudí. To je 1,06 percenta. Informoval o tom premiér Igor Matovič v pondelok 2. novembra 2020 po rokovaní vlády. Skonštatoval, že bežne sme schopní identifikovať 2500 ľudí denne. Počas víkendu sa však podľa jeho slov podarilo výrazne rýchlejšie odhaliť najviac ľudí s najväčšou vírusovou náložou.

 

Ak by neboli v karanténe, nakaziť by mohli ďalších zhruba 50.000 ľudí. „Práve toto je najdôležitejšie počas epidémie – veľmi rýchlym spôsobom identifikovať čo najviac ľudí, ktorí to môžu šíriť ďalej, tých karantenizovať a ochrániť takýmto spôsobom desiatky, až možno stovky tisíc ľudí,“ povedal.

Kompletné informácie nájdete na www.somzodpovedny.sk.

Testovala aj Nemocnica sv. Michala

Počas víkendu sa na testovaní v rámci Nemocnice sv. Michala zúčastnilo 17.923 zamestnancov Ministerstva vnútra SR a Ministerstva obrany SR, Národnej rady SR, Úradu vlády SR, ako aj zamestnancov nemocnice a pacientov. Z testovaných osôb bolo 69 pozitívnych, čo tvorí 0,4 percenta z celkového počtu. Rezortná nemocnica vyšla v ústrety aj stovkám obyvateľov z okolia nemocnice a otestovala ich.

"Ďakujem všetkým za ich nadľudské výkony počas uplynulých dní. Tomuto enormnému výkonu predchádzali vyčerpávajúce prípravy a po víkende práca zdravotníkov, policajtov, hasičov a vojakov nekončí. Nevysloviteľne ma teší počet zamestnancov oboch rezortov, ktorí svojou účasťou na celoplošnom testovaní preukázali svoju a tým aj našu spoločnú zodpovednosť," skonštatoval minister vnútra Roman Mikulec.

Do operácie „Spoločná zodpovednosť" sa okrem množstva dobrovoľníkov zapojilo aj vedenie rezortu vnútra

„Toto je presne ten čas, kedy musíme všetci ťahať za jeden povraz. Každému z nás záleží na tom, aby sme sa čo najskôr vrátili do normálneho života. Preto som neskutočne vďačný za to, aké neuveriteľné číslo sa nám v sobotu podarilo prekonať. Ďakujem všetkým a testujeme ďalej," povedal minister vnútra Roman Mikulec v súvislosti s operáciou Spoločná zodpovednosť.

Obetavá  zdravotníčka Nemocnice Sv. Michala

Štátny tajomník ministerstva vnútra Vendelín Leitner:V rámci Bratislavy som bol na piatich odberových miestach a krajskom operačnom centre. Odtiaľ som sa presunul na juhozápad Slovenska do mesta Šaľa a obce Selice. Večer som stihol ešte Novú Baňu, Hliník nad Hronom a Zvolen. Musím konštatovať, že všade bol obrovský záujem o testovanie, a zároveň ľudia boli fantastickí. Za čo im patrí vďaka."

Minister Roman Mikulec, prezident hasičov Pavol Mikuláš a štátny tajomník Vendelín Leitner na jednom z odberných miest

Štátny tajomník ministerstva vnútra Ján Lazar: „Osobnou účasťou som sa snažil pomôcť na viacerých odberových miestach v krajských a okresných mestách. Bol som v Bratislave, Senci, Trnave, Hlohovci, Trenčíne, Považskej Bystrici a v Žiline. Okrem monitorovania situácie, sme riešili aj koordináciu výpadkov testovacích setov a certifikátov na niektorých miestach v Trenčianskom kraji. Vďaka patrí všetkým, ktorí sa akokoľvek zúčastnili na tejto operácii. Ja by som podčiarkol úžasný výkon samospráv miest a obcí, boli fantastickí."

Štátny tajomník MV SR Ján Lazar pri jednom z odberných miest v Hlohovci

Premiér Igor Matovič, prezident hasičov Pavol Mikuláš a minister Roman Mikulec na jednom z odberných miest

Prezident Policajného zboru Peter Kovařík: „Prešiel som si v Banskej Bystrici a okolitých obciach jednotlivé odberové miesta. Napriek náporu a dlhým radom ľudia pokojne čakali. Keď som sa s nimi rozprával, všetci to vnímali ako pokus, ktorý stojí za to.  Policajti usmerňovali a pomáhali všade tam, kde to bolo potrebné. Cítil som veľkú súdržnosť všetkých prítomných."

Na štábe

Prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek: „Hasiči sa intenzívne podieľali na celej operácii. Vytvorili sme 57 odberových tímov, Horská záchranná služba poskytla ďalších 50 zdravotníckych záchranárov. Okrem iného sme mali a stále máme v teréne aj techniku. Som vďačný za to, ako všetci spolu zvládame túto operáciu."

Zdravotníci Nemocnice Sv. Michala pri testovaní príslušníkov úradu na ochranu ústavných činiteľov

Generálny tajomník služobného úradu MV SR Ľubomír Šablica: „Robil som dobrovoľníka v rezortnej nemocnici Ministerstva vnútra v Bratislave. Počasie nám veľmi neprialo, ale ľudia boli disciplinovaní. Verím, že v rovnakom duchu to bude aj dnes. Som hrdý na všetkých, ktorí sa do akcie Spoločná zodpovednosť zapojili."

Zdravotníci Nemocnice Sv. Michala pri testovaní zamestnancov MV SR

Generálny riaditeľ kancelárie ministra vnútra Peter Rolný: „Obehol som viaceré miesta v centre Bratislavy, vrátane nemocnice sv. Michala. Záujem bol obrovský. Napriek dlhšiemu čakaniu v radoch som stretol množstvo ústretových ľudí, ktorí nemali problém pred seba pustiť mamičku s dieťaťom alebo starších občanov. Musím všetkých pochváliť."

Foto: Vladimír Benko-MV SR, FB J. Lazara