Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 9. december 2023, sobota
 

Seminár Výboru NATO pre civilnú ochranu s ukážkovým cvičením špeciálnych jednotiek

01. 10. 2010

kuklaci_bV dňoch 27.- 28.septembra  2010 sa v Sielnici konal  seminár Výboru NATO pre civilnú ochranu. Jeho súčasťou bolo aj ukážkové cvičenie k činnosti špeciálnych zásahových jednotiek, ktoré sa uskutočnilo dňa 29.9.2010 vo Vojenskom výcvikovom stredisku Lešť. Seminár a praktické ukážky boli zamerané na implementáciu Akčného plánu civilného núdzového plánovania pre zlepšenie pripravenosti na možné útoky s použitím ZHN.

Hlavným cieľom seminára a cvičenia bolo posilnenie civilno-vojenskej spolupráce a výmena skúseností a najlepších postupov v oblasti prevencie, ochrany obyvateľstva a riešenia následkov incidentov s použitím chemických, rádiologických a biologických látok. Na praktickej časti ukážok sa aktívne zúčastnili špeciálne prieskumné, monitorovacie a dekontaminačné jednotky MV SR a Ozbrojených síl Slovenskej republiky a zahraničné jednotky z Českej republiky, Maďarskej republiky, Luxemburského vojvodstva, Poľskej republiky a Rakúskej republiky.

Seminár a ukážkové cvičenie organizovala Sekcia krízového manažmentu a civilnej ochrany MV SR v spolupráci s oddelením medzinárodného štábu NATO pre civilné núdzové plánovanie.

Na seminári sa zúčastnilo 78 expertov z 25 EAPC krajín, NATO, EÚ a WHO. Cvičenia sa zúčastnilo 210 cvičiacich a približne 90 pozorovateľov.