Slintačka a krívačka - najbližšie dni budú rozhodujúce pri zvládaní nákazy

11. 04. 2025

Kľúčové bude pritom dodržiavanie veterinárnych nariadení. Na tlačovej konferencii v piatok 11. apríla 2025 o aktuálnom vývoji situácie informovali minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, minister pôdohospodárstva Richard Takáč a generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia Ervín Erdélyi.

Našou povinnosťou je dnes prijať najmä preventívne opatrenia. Doterajší monitoring a kontroly vykonávané zložkami rezortu, veterinármi a Ozbrojenými silami SR odhalili v niektorých chovoch nedostatky pri ich zabezpečení, ktoré boli v krátkom čase odstránené. Operatívne informácie však preukázali nedodržiavanie opatrení,  najmä pri presune vnímavých zvierat.

„Práve z tohto dôvodu musíme pristúpiť k dôslednému monitoringu fariem najmä v pásmach okolo bývalých ohnísk nákazy. Preto bude zriadené stále dohľadové monitorovacie centrum, v ktorom budú mať zastúpenie  príslušníci Policajného zboru, Ozbrojených síl SR, hasičov a rovnako aj sekcie krízového riadenia,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Náhodné, ale aj cielené kontroly budú prebiehať na celom území Slovenska.

V sobotu 12. apríla  by sa malo skončiť s depopuláciou v chove Jurová.

Na základe vyhodnotenia situácie na farme v Jurovej bolo zistených viacero intenzívnych kontaktov so susednou farmou v Dolnom Štále.  Vzhľadom na vysoké riziko šírenia nákazy a s cieľom ochrániť približne 120-tisíc kusov ošípaných v potenciálne ohrozenom pásme bolo rozhodnuté o depopulácii farmy v Dolnom Štále. Toto rozhodnutie prijala veterinárna správa  ako najvhodnejšie z dostupných s cieľom minimalizovať hospodárske škody a zabrániť sekundárnym problémom, ako sú komplikácie s vývozom zvierat zo zasiahnutých oblastí.

V tejto súvislosti opätovne apelujeme na všetkých poľnohospodárov, aby dôsledne dodržiavali nariadenia vydané Ústrednou veterinárnou a potravinovou správou. Pre zastavenie šírenia nákazy je prevencia kľúčová.

Lokality na umiestnenie a pochovávanie kadáverov boli vybrané na základe odborného posúdenia podložia, výsledkov geologických prieskumov a následného schválenia zo strany Ministerstva životného prostredia SR a Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Všetky postupy boli vykonané v súlade s platnou legislatívou a s cieľom zabezpečiť maximálnu ochranu zdravia obyvateľstva a životného prostredia.