Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. júl 2024, štvrtok
 

Slovenská jednotka LYNX Commando patrí medzi európsku špičku

25. 04. 2013

Cvičenie Atlas - zlanenie

Medzinárodné európske protiteroristické cvičenie ATLAS Common Challenge, ktoré sa konalo 17. apríla v priestoroch strednej umeleckej školy v Kolárove, pod velením slovenského Útvaru osobitného určenia Prezídia Policajného zboru,  sa vysielalo naživo do zriadeného situačného centra Európskej Komisie v Bruseli, ktoré plnilo koordinačnú a monitorovaciu funkciu. Zúčastnili sa ho predstavitelia a pozorovatelia Európskej únie, národných vlád členských krajín Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

 Cvičenie Atlas - výbuch

V predbežnej správe a poďakovaní, ktorú dnes dostal veliteľ útvaru osobitného určenia P PZ Mjr. JUDr. Štefan Hamran, hodnotitelia vyzdvihli autenticitu zásahu a evakuáciu veľkého počtu rukojemníkov na cvičení v Slovenskej republike. Komisia nazvala tieto zábery „výnimočnými“ a poukazujúcimi na reálny obraz možnej hrozby teroristického útoku. Hodnotitelia zároveň akcentovali vysokú profesionalitu prevedenia celého cvičenia, ktoré dávali za príklad ostatným členom zoskupenia ATLAS, ktoré predstavuje medzinárodnú sieť združujúcu policajné jednotky špecializované na boj proti terorizmu z 36 štátov, prevažne členských krajín Európskej únie.

Medzi tieto jednotky patrí aj útvar osobitného určenia Prezídia policajného zboru, známy tiež pod názvom Lynx Commando, ktorý je na Slovensku jediným elitným policajným zásahovým útvarom s celoštátnou pôsobnosťou. Námetom pre cvičenie  na území Slovenskej Republiky bol mediálne známy teroristický útok na školu v ruskom meste Beslan z roku 2004. Aj v prípade cvičenia išlo o útok teroristov na budovu školy s cieľom dosiahnuť splnenie svojich požiadaviek prostredníctvom zadržiavania rukojemníkov, v tomto prípade 335 žiakov a učiteľov.

Cvičenie Atlas - zajatie teroristov

Cvičenie s názvom Atlas Common Challenge 2013 malo overiť a zlepšiť spoluprácu medzi osobitnými zásahovými jednotkami zoskupenia ATLAS v krízových situáciách, ktorých rozsah by si vyžadoval využitie pomoci iného členského štátu.

Podpredseda vlády a minister vnútra Róbert Kaliňák nie je pozitívnym hodnotením prekvapený, keďže už po samotnej akcii povedal, že „dopadla vynikajúco“. Šéf rezortu vnútra tiež skonštatoval, že "cvičenie preukázalo a potvrdilo našu pripravenosť reagovať aj na takéto teroristické ohrozenia kedykoľvek to bude nevyhnutné." Celá akcia splnila očakávania aj prezidenta policajného zboru SR Tibora Gašpara: "Myslím si, že sme pripravení na takej istej úrovni, ako mnohé iné zahraničné elitné jednotky".