Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. jún 2024, nedeľa
 

Slovenská operátorka linky 112 získala európsky titul "výnimočný operátor"

18. 04. 2013

112 award - logo ilustracne

Mjr.  Mgr. Slavomíra Korduliaková, ktorá pracuje na operačnom stredisku Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline,  sa svojím profesionálnym a duchaplným prístupom  v náročnej život ohrozujúcej situácii  dostala medzi najlepších záchranárov a operátorov čísla tiesňového volania 112. Na slávnostnom galavečere v stredu 17. apríla 2013  v lotyšskej Rige získala titul „výnimočný operátor 112".

Slovenská víťazka pomohla vo februári 2012 zachrániť život 16-ročnej dievčine, ktorá uviazla v snehovej kalamite cestou zo školy. Dievča sa muselo brodiť hlbokým snehom a nevedelo nájsť smer domov. 

Slavomíra Korduliaková

Podchladené, dehydrované a vyčerpané zavolalo na číslo tiesňového volania 112. Slavomíra Korduliaková počas jednej hodiny poskytovala obeti psychologickú podporu a vzájomnou komunikáciou ju udržiavala pri živote. Vedela, že dievča sa nemôže prestať hýbať a sadnúť si, pretože by mohla zaspať a zomrieť. Záchrannú akciu komplikovalo to, že dievča nevedelo udať popis miesta, kde sa nachádza. Operátorka komunikovala s matkou obete a starostom obce, aby pomohli pri určovaní jej lokalizácie. Hasiči dievča našli do hodiny v zlom zdravotnom stave a okamžite ju transportovali do nemocnice. Svojím víťazstvom porazila kolegyňu z Veľkej Británie Nicolu Joachim, ktorá svojimi inštrukciami pomohla zachrániť desaťročného chlapca.

"Bol to krásny večer plný príjemných prekvapení. Získať takúto prestížnu európsku cenu je pre mňa veľkou poctou a tiež zadosťučinením pre všetkých operátorov liniek tiesňového volania. Som veľmi šťastná, že som spolu s kolegami z celého integrovaného záchranného systému mohla byť súčasťou záchrany jedného mladého života", boli prvé dojmy držiteľky ceny 112 Awards.

Sekcia krízového riadenia v spolupráci s EENA pripravila pre ocenenú veľké prekvapenie. V Rige sa nečakane na pódiu pri odovzdávaní ocenenia stretla s Miroslavou Sadlekovou, ktorej zahránila život. Ich stretnutie sprevádzali emócie, radosť a šťastie.

Štátny tajomník MV SR Jozef Buček vníma toto ocenenie ako príležitosť pre posilnenie pozície SR ako členského štátu EU v oblasti záchranných služieb a uznanie náročnej a zodpovednej práce operátorov čísla tiesňového volania 112, ktorí predstavujú neviditeľný a pritom podmieňujúci nástroj pre zabezpečenie pomoci v tiesni. „Aj tento prípad poukazuje na to, že včasným privolaním pomoci prostredníctvom čísla tiesňového volania 112 môžu byť zachránené ľudské životy. "

112 Awards je prestížna celoeurópska súťaž pre profesionálov aj verejnosť, ktorá má za cieľ popularizovať číslo tiesňového volania 112 v celej Európskej únii a podporovať jeho správne používanie.

Ceny za účasti najvyšších predstaviteľov Európskeho parlamentu a Európskej komisie každoročne udeľuje Európska asociácia tiesňových liniek  EENA. Slávnostné odovzdávanie ocenení za rok 2012 sa konalo v stredu 17. Apríla 2013 v Rige v Lotyšsku. Súťažilo sa sa v týchto kategóriách: výnimočný operátor, výnimočný občiansky čin, výnimočná e-Call iniciatíva, výnimočné vzdelávanie v oblasti 112, výnimočné stredisko tiesňového volania, výnimočný národný systém 112 a výnimočná iniciatíva v oblasti Next Generation 112.

V roku 2010  získalo Slovensko v európskom kole prvenstvo v kategórii výnimočný občiansky záchranársky čin s podporou tiesňového čísla 112 za čin Petra Adamkoviča, ktorý zachránil chlapca topiaceho sa v rieke. Stal sa zároveň prvým Slovákom v histórii, ktorý získal prestížne ocenenie 112 Awards na európskej úrovni.

Príbehy a videá všetkých víťazov nájdete na stránke Európskej asociácie tiesňových liniek EENA , ktorá je gestorom súťaže: http://www.eena.org/view/en/112events/Awards/awards2013.html

Víťazke osobne blahoželal prezident Hasičského záchranného zboru Alexander Nejedlý
Prvé dojmy z ocenenia  

 Zachránená Mirka so záchranárkou Slávkou

 Zachránená Mirka Sadleková so Slávkou Korduliakovou

Slávnostné vyhlásenie 112 Awards v Rige

Zľava: Demetrios Pyrros, EENA Advisory Board Chair,  plk.Ing.Miloslav  Ivica, riaditeľ odboru civilnej ochrany a krizoveho planovania,  pplk. Ing. Jaroslav Kapusniak, riaditeľ KR HaZZ v Žiline,  Miroslava Sadleková,  mjr. Mgr.  Slavomíra Korduliaková a Dieter Nuessler, EENA Advisory Board Vice Chair