Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

Slovenská republika poskytne katastrofálnymi povodňami zasiahnutému Slovinsku 4 ťažké pásové rýpadlá

09. 08. 2023

slovinsko-povoden-august2023-ilustr

Naša krajina takto prejavuje solidaritu so Slovinskom a nadväzuje na pomoc ponúknutú predsedom vlády SR Ľudovítom Ódorom, ktorý sa počas mimoriadnej situácie spojil so svojím slovinským náprotivkom Robertom Golobom. Slovinská strana následne požiadala o konkrétne technické vybavenie prostredníctvom Európskeho mechanizmu civilnej ochrany (UCPM).  

Potrebnú techniku aj odborne spôsobilý personál poskytne štátny Slovenský vodohospodársky podnik (SVP, š. p.),  pričom koordináciu tejto humanitárnej pomoci ako aj prepravu nadrozmerných strojov zabezpečuje Sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra SR. 

 Rýpadlo

V rámci tejto humanitárnej pomoci je Slovensko pripravené poskytnúť Slovinsku štyri ťažké pásové rýpadlá. Konkrétne ide o dva kusy rýpadiel Hidromek HMK 370 LC a dva kusy rýpadiel New Holland E215C. Celkovo bude na mieste vyslania v nasadení 5 pracovníkov SVP, š. p.

„Ako vodohospodári pozorne a citlivo vnímame aktuálnu situáciu v Slovinsku. Ponuka pomoci kolegom v únii je pre nás prirodzeným prejavom spolupatričnosti a profesnej cti, keďže živel,  s ktorým dennodenne pracujeme hranice štátov, politík či jazykov nepozná," poznamenal generálny riaditeľ SVP š. p. Ladislav Glinda.

Pásové rýpadlá sú v tejto chvíli pre Slovinsko, ktorého, podľa informácií z Európskeho Centrálneho monitorovacieho a riadiaceho strediska, dve tretiny územia boli bezprostredne zasiahnuté povodňami a jej dôsledkami, mimoriadne potrebné. Rozsahom pomoci tak bude Slovensko patriť medzi najcennejších partnerov. 

Styčným dôstojníkom celého vyslania bude zástupca Sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR, ktorý na mieste zabezpečí komunikáciu a koordináciu s miestnymi orgánmi, pričom bude zodpovedný aj za zasielanie pravidelných reportov o postupe prác.

"Úsilie, ktoré bolo pri zabezpečení takejto formy humanitárnej pomoci vyvinuté, má za cieľ čo najviac zmierniť následky tejto katastrofy a pomôcť s odstraňovaním škôd. Medzinárodní partneri dnes vnímajú Slovensko ako silného a spoľahlivého partnera a v prípade potreby sú rovnako pripravení poskytnúť pomoc Slovensku v akejkoľvek kríze,” zdôraznila generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia Michaela Kaňová. 

Zabezpečenie prepravy -  vrátane špeciálnych povolení na prejazd vysokotonážnych zariadení do Slovinska -  je v súčasnosti v procese riešenia. Ministerstvo vnútra  v koordinácii s ministerstvom životného prostredia a ministerstvom zahraničných vecí  aktívne komunikujú s Európskou komisiou o možnostiach zabezpečenia prepravy na miesto vyslania. 

V procese riešenia je z pohľadu Sekcie krízového riadenia MV SR aj zapojenie ďalších zložiek štátnej správy. 

Pomoc Slovinsku doteraz poskytlo Nemecko, Francúzsko a Chorvátsko.