Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 6. december 2023, streda
 

Slovenskí záchranári a hasiči excelovali na spoločnom cvičení euroatlantického centra NATO na zvládanie katastrof v Srbsku

15. 10. 2018

nato-otan-logo

Precvičenie medzinárodnej kooperácie záchranných tímov a KCHL modulov pri zvládaní následkov prírodnej katastrofy bolo cieľom spoločného cvičenia Euroatlantického centra NATO pre koordináciu reakcií na katastrofy (Euro-atlantic Disaster Response Coordination Centre) a Srbska, ktoré sa konalo v srbskom Mladenovaci 8. - 11. októbra 2018.

Zúčastnilo sa na ňom takmer 2000 expertov z 38 krajín. Podľa scenára cvičenia bolo Srbsko mimoriadne zasiahnuté zemetrasením so značnými materiálnymi a enviromentálnymi škodami. Krajina však nemá dostatok záchranných tímov, preto cez mechanizmus EADRCC požiadala o pomoc medzinárodné záchranné tímy. Jedným z nich je aj Slovensko, ktoré prítomnosťou svojich expertov z radov hasičov a pracovníkov KCHL potvrdilo opäť svoju profesionalitu a odhodlanie byť v nasadení pri rôznych typoch náročných záchranných prác.

Práve na základe aktívnej účasti nášho tímu na cvičení požiadala srbská strana o stretnutie medzi generálnym riaditeľom sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra SR Mariánom Dritomským a asistentom ministra vnútra Srbskej republiky Predragom Maricom, ktorý slovenskej strane osobne poďakoval za nasadenie špičkového tímu profesionálov.

Generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia Marián Dritomský so srbskými kolegami
Predrag Maric ocenil expertnú úroveň slovenskej jednotky prítomnej v Mladenovaci, pričom  spomenul viacero pozitívnych spoločných projektov z minulosti. Zároveň požiadal generálneho riaditeľa Mariána Dritomského o prehĺbenie spolupráce, či už formou spoločných cvičení v oblasti krízového manažmentu, civilnej ochrany, ako aj o spoluprácu medzi hasičskými zbormi. Obaja partneri sa tiež zhodli, že spoluprácu si pochvaľujú všetky slovenské a srbské tímy, ktoré doteraz spolu kooperovali.

Predrag Maric a Marián Dritomský

 

Marián Dritomský vyzdvihol, akým spôsobom sa Srbsko ujalo cvičenia a potvrdil záujem prehĺbiť spoluprácu vo všetkých oblastiach agendy krízového manažmentu a medzi hasičskými zbormi. Tá by podľa jeho slov mohla pokračovať nielen v rámci medzinárodých cvičení, ale najmä formou vlastných výmenných expertných programov.