Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Slovensko o krok bližšie k inteligentnému automobilu

06. 11. 2009

Operátor koordinačného strediska integrovaného záchranného systému

Rozhodnutie v Bruseli posunulo európske krajiny o krok bližšie k zavedeniu systému eCall do automobilov. Slovensko plánuje pripraviť projekt pre jeho implementáciu do dvoch rokov.

Bezprostredne po automobilovej nehode bývajú účastníci nehody častokrát v šoku, dezorientovaní a neschopní súvislej komunikácie. Práve pre nich by mal slúžiť systém eCall, ktorý v prípade nehody automaticky vyšle tiesňový signál na najbližšie koordinačné stredisko integrovaného záchranného systému (centrum linky 112), a tak zmobilizuje pomoc. V porovnaní s volaním napr. z mobilného telefónu môže eCall výrazne skrátiť čas odovzy na tiesňové volanie, pretože sa aktivuje okamžite po náraze. eCall tak môže pomôcť zachrántiť viac životov.

Zabezpečenie harmonického zavedenia celoeurópskeho systému eCall je jednou z ambícií Európskej komisie, ktorá v tomto záujme pravidelne uskutočňuje stretnutia odborníkov zo štátneho sektora, automobilového priemyslu či telekomunikačných spoločností. Posledným takýmto stretnutím bol eCall summit v Bruseli 29. októbra, ktorého sa za Slovensko zúčastnil aj zástupca MV SR.

Výsledkom summitu bolo prijatie jednotného druhu technického spojenia medzi centrami linky 112, ktoré tiesňové volanie prijímajú, a zariadením eCall vo vozidle, ktoré tiesňové volanie vysiela. Bez toho by nebola možná komunikácia medzi koordinačnými strediskami a zariadením eCall, ktoré by bolo tým pádom nevyužiteľné.

Podľa tohto technického riešenia bude príjem tiesňového volania z automobilu fungovať rovnako ako telefonický hovor, teda nevznikú ďalšie náklady pre koordinačné strediská a zároveň sa využije pomerne veľké pokrytie telekomunikačnými sieťami. Členské krajiny, ktoré podpísali memorandum a zaviazali sa tak k postupnému zavedeniu eCall, t.j. aj Slovensko, by mali v dohľadnej dobe implementovať tento technický druh spojenia, a tým pripraviť pôdu pre samotnú implementáciu systému.
Slovensko sa zaviazalo implementovať eCall podpisom memoranda o porozumení eCall 13. júna 2008. Projekt implementácie plánuje MV SR pripraviť do konca roka 2011 a následne zabezpečí aj jeho fungovanie v praxi. Pre tento účel vznikla pod dohľadom splnomocnenca vlády SR pre integrovaný záchranný systém projektová skupina zložená z odborníkov z rezortu vnútra a zdravotníctva.