Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

Slovensko posiela na pomoc Grécku 39 hasičov so 14 kusmi hasičskej techniky

22. 08. 2023

Vyslanie do Grécka 2023 1

Slovensko v utorok 22. augusta 2023 vo večerných hodinách vyslalo do Grécka 39 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z modulu GFFF-V modul pozemného hasenia lesných požiarov) z celého Slovenska so 14 kusmi hasičskej techniky. Vyprevádzali ich štátny tajomník MV SR Martin Královič, prezident HaZZ Pavol Mikulášek a riaditeľ odboru civilnej ochrany a krízového plánovania sekcie krízového riadenia MV SR Juraj Repiský. 

Slovenská republika reagovala na žiadosť Grécka, ktoré aktivovalo mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany a požiadalo o vyslanie troch modulov pozemného hasenia s využitím vozidiel na pomoc s hasením lesných požiarov. Ponuka Slovenska bola gréckou stranou v popoludňajších hodinách akceptovaná.

Vyslanie hasičov do Grécka

Chcem sa poďakovať všetkým kolegom z Hasičského a záchranného zboru, rovnako aj kolegom zo sekcie krízového riadenia, ktorí sa podieľali na veľmi rýchlom, operatívnom nasadení a pripravení nášho modulu. Obzvlášť ďakujem kolegom, ktorí sa len pár dní po návrate z Grécka rýchlo pripravili a opäť sa vydávajú na cestu do Grécka, aby pomohli,“ povedal štátny tajomník MV SR Martin Královič.

Tentokrát je to lokalita severne od Atén. Požiadavka z gréckej strany bola, že pôjde o desaťdňové nasadenie. Charakter požiaru, aký tam je, naši hasiči už do istej miery poznajú a som presvedčený, že tak ako sme aj pri  predchádzajúcich misiách obstáli so cťou v tejto oblasti, tak tomu bude aj tentokrát,“ povedalprezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.

Vyslanie hasičov do Grécka

 „Slovensko opäť prejavuje solidaritu so svojimi európskymi partnermi a pridáva sa ku krajinám, ktoré sú už nasadené, alebo sú na ceste do tejto zasiahnutej oblasti. Česká republika, Rumunsko, ktoré už poslali svoje pozemné tímy a ďalšie krajiny EÚ ktoré poslali svoje letecké tímy,“ povedal riaditeľ odboru civilnej ochrany a krízového plánovania sekcie krízového riadenia MV SR Juraj Repiský.

Vyslanie hasičov do Grécka

Miestni hasiči na severe Grécka už niekoľko  dní bojujú s rozsiahlymi lesnými požiarmi, ktoré sa nedarí dostať pod kontrolu a vyžiadali si evakuáciu obyvateľov z viacerých dedín v zasiahnutej oblasti. Najzávažnejší je požiar v okolí Alexandroupolis, dosiahol už rozlohu viac ako 10 000 hektárov.