Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. máj 2024, štvrtok
 

Slovensko poskytlo materiálnu humanitnú pomoc Čiernej Hore

30. 07. 2012

Nakladanie humanitarnej pomoci

Ministerstvo vnútra   v koordinácii s ministerstvom zahraničných vecí  rozhodlo  o poskytnutí materiálnej humanitnej pomoci utečeneckému táboru v Čiernej Hore. V utorok 24. júla 2012 požiar úplne zničil utečenecký tábor Konik na severe Podgorice, v ktorom žili utečenci z Kosova. Bez strechy nad hlavou tak zostalo asi 800 ľudí, ktorí stratili úplne všetko. „Ich situácia je katastrofálna, preto som rád, že sa nám na ňu podarilo takto urgentne reagovať,“ povedal v tejto súvislosti minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Humanitná pomoc, ktorú Slovensko do požiarom zničenej oblasti posiela, pozostáva zo stanov, postelí, spacích vakov, osvetľovacej súpravy, jedálenských potrieb a potravín v hodnote 100-tisíc eur. „Ľuďom, ktorí touto tragédiou prišlo naozaj o všetko, poskytneme aspoň základné potreby, bez ktorých nie je možné existovať,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák.

Preprava humanitnej pomoci sa uskutočnila v sobotu 28. júla 2012 napoludnie  z Humanitárnej základne civilnej ochrany Limbach - na miesto určenia v Podgorici vyrazil naložený kamión so sprievodným vozidlom. V pondelok 30. júla ju vedúci Zastupiteľského úradu SR v Čiernej Hore František Lipka odovzdal ministrovi práce a sociálnych vecí Čiernej Hory Suadovi Numanovićovi. Minister sa v mene vlády Čiernej Hory poďakoval za poskytnutú pomoc a zdôraznil, že pomoc v takejto forme má v tejto situácii pre nich oveľa väčšiu hodnotu, než je jej finančné vyjadrenie. Slovensko je prvou krajinou, ktorá poskytla Čiernej Hore pomoc na bilaterálnom základe, čo svedčí o vynikajúcich vzťahoch medzi našimi krajinami.