Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. júl 2024, streda
 

Slovensko vypravilo konvoj s humanitárnou pomocou pre obyvateľov Ukrajiny

22. 05. 2020

DSC_0491

Humanitárna pomoc je prejavom solidarity s ľuďmi v krajinách postihnutých prírodnými katastrofami, občianskymi vojnami či spoločenskými konfliktami. Pomoc poskytovaná Slovenskou republikou je reakciou na momentálnu nerovnováhu v oblasti základných potrieb pre život. Poskytujeme ju len na obdobie, keď je krajina alebo oblasť neschopná fungovať samostatne.

Humanitárna pomoc SR je založená na skutočných potrebách ľudí v núdzi. Zámerom je nielen zachrániť ľudské životy a zmierniť útrapy, ale rovnako tak pomôcť obetiam postaviť sa opäť na vlastné nohy.

Konvoj s materiálnou humanitárnou pomocou pre obyvateľov Ukrajiny v súvislosti s bojom proti šíreniu ochorenia COVID-19 bol vypravený v piatok 22. mája 2020 z logistickej základne MV SR  za účasti štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brockovej, štátneho tajomníka Ministerstva vnútra SR Lukáša Kyselicu a ukrajinského veľvyslanca v SR Jurija Mušku.  

 

Konvoj

"Ukrajina je náš kľúčový  partner a sused, rozhodnutie o poskytnutí pomoci bolo preto úplne prirodzené. Odovzdanie materiálu potrebného v prvej línii boja s pandémiou je najadresnejšou možnosťou podpory. Zároveň ide o dôležité vyjadrenie solidarity a jasný signál, že Slovensko je v ťažkých časoch pripravené pomáhať svojim partnerom a susedom," uviedla Ingrid Brocková.

Ukrajina požiadala o humanitárnu pomoc prostredníctvom oficiálneho listu ministra zahraničných vecí Ukrajiny Dmytra Kulebu ministrovi Ivanovi Korčokovi. Poskytnutý materiál zahŕňa 200 000 chirurgických masiek, 200 litrov dezinfekčného koncentrátu, 450 prenosných stolov a 480 prikrývok.

Konvoj 

V zmysle požiadavky ukrajinskej strany bude materiál dopravený do mesta Záporožie a spolu s materiálom priamo určeným na podporu zdravotníckych aktivít súvisiacich s novým koronavírusom Slovensko posiela na Ukrajinu aj tri vozidlá záchrannej zdravotnej služby, ide o iniciatívu nadväzujúcu na aktivity slovenského predsedníctva v OBSE.

Podľa slov štátneho tajomníka MV SR Lukáša  Kyselicu bude úspechom už len to, ak tieto sanitky pomôžu zachrániť aspoň jeden ľudský život. Veľvyslanec Muška zase poďakoval za to, že Slovensko zabezpečilo vypravenie humanitárnej pomoci v takom krátkom čase v nadväznosti na požiadavku Ukrajiny a verí, že táto pomoc nebude poslednou. Zároveň ocenil, že priamo v programovom vyhlásení vlády sa Slovensko hlási k aktívnemu podporovaniu transformácie a európskej perspektívy Ukrajiny.

 

Konvoj

 

Vo finančnom vyjadrení predstavuje hodnota materiálnej humanitárnej pomoci 186 000 eur.  Veľká časť nákladov na jej prepravu bude financovaná prostredníctvom Centra koordinácie núdzových reakcií EÚ. Pomoc je poskytovaná ako súčasť oficiálnej rozvojovej spolupráce SR pod značkou SlovakAid a neohrozí potreby Slovenskej republiky v súvislosti s pandémiou.Slovensko sa týmito aktivitami pripája k širokej iniciatíve EÚ zameranej na podporu partnerských krajín v boji proti novému koronavírusu, tzv. Team Europe.

 

Zdroj: MV SR, TASR