Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. február 2024, nedeľa
 

Štátny tajomník Martin Královič dnes navštívil zemetrasením postihnuté obce na východe a miesto požiaru osady v Telgárte

13. 10. 2023

jankovce-poskodeny-kostol1

Štátny tajomník MV SR Martin Královič v piatok 13. októbra 2023 navštívil zemetrasením zasiahnuté obce na východnom Slovensku a popoludní obec Telgárt v Banskobystrickom kraji, v ktorej pred časom vyhorela rómska osada. Počas pracovnej cesty ho sprevádzal vedúci Úradu vlády SR Michal Luciak.

Spoločne absolvovali stretnutia so zástupcami samospráv, ktorí ich informovali o rozsahu škôd, ako aj o aktuálnych potrebách pri zvládaní mimoriadnej situácie, ktorá je po zemetrasení vyhlásená v celom Prešovskom kraji.

Štátny tajomník Martin Královič počas celého dňa intenzívne diskutoval s obyvateľmi a zástupcami samospráv obcí Ďapalovce, Košarovce, Jankovce a Nižná Sitnica, ktoré zemetrasenie zasiahlo najintenzívnejšie. V Ďapalovciach, epicentre zemetrasenia, hovorili o vzniknutých škodách a rozsahu vykonaných záchranných prác.

V obci Ďapalovce

V Košarovciach poškodilo budovu základnej a materskej školy, ktorú nemožno využívať. V Jankovciach hrozí zbúranie miestnemu kostolu. V obci Nižná Sitnica je poškodený kostol aj budova obecného úradu. „Ďakujem všetkým zložkám rezortu vnútra, ktoré pomáhajú na mieste od prvých chvíľ, a takisto zástupcom samospráv za nasadenie a úsilie vynaložené pri zvládaní situácie. Chcem vás ubezpečiť, že váš región bude naďalej dostávať plnú podporu, pomoc a súčinnosť zo strany ministerstva vnútra," povedal  Martin Královič.

V obci Ďapalovce

Hasiči boli v piatok 13. októbra vyslaní aj do ďalších obcí postihnutých zemetrasením: Sopkovce, Baškovce, Vyšná Sitnica, Pakostov, Rohožník, Ohradzany, Hrubov, Lukačovce, Košarovce. Doposiaľ bolo v súvislosti s odstraňovaním následkov zemetrasenia nasadených 111 príslušníkov HaZZ so 41 kusmi hasičskej techniky.

Poškodený kostol v Jankovciach

Obec Telgárt po nedávnom požiari aktuálne rieši núdzové ubytovanie pre miestnych obyvateľov.

Unimobunky v obci Telgárt

Štátny tajomník MV SR Martin Královič si prezrel miesto požiaru a stretol sa aj s poslancami mestského zastupiteľstva v Telgárte, s ktorými hovoril o možnostiach podpory a pomoci zo strany MV SR. „Obci sme  okamžite  po udalosti poskytli dva stany, Okresný úrad Brezno ďalšie dva a Okresný úrad Banská Bystrica taktiež dva. Na účely núdzového ubytovania poskytol Banskobystrický samosprávny kraj 32 skladacích postelí a 21 samostatných matracov, aj dopravu tohto materiálu zabezpečilo ministerstvo vnútra. Naša sekcia krízového riadenia poskytla 25 postelí a 75 spacích vakov. Ubezpečujem, že výdavky súvisiace so zabezpečením núdzového ubytovania a zásobovania budú obci refundované zo štátneho rozpočtu cez MV SR," dodal  Martin Královič.  

Na stretnutiach boli okrem predstaviteľov samospráv prítomní aj zástupcovia príslušných okresných policajných a hasičských riaditeľstiev  

 Stany v obci Telgárt