Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. júl 2024, streda
 

Súčasťou ústredného krízového štábu je užší tím odborníkov

23. 03. 2020

matovic-rusko-fragment

Tí budú nepretržite vyhodnocovať informácie a koordinovať činnosť v rámci zabezpečovania rozhodnutí a prijímania opatrení, ktoré majú zamedziť šíreniu nového koronavírusu. Po zasadnutí ústredného krízového štábu v pondelok 23. marca 2020 o tom informoval predseda vlády SR Igor Matovič.    

V odbornom tíme bude  pôsobiť infektológ profesor Vladimír Krčméry, odborník na biochémiu Robert Mistrík, manažér pôsobiaci v oblasti IT a telekomunikácií Peter Škodnýpredseda Lekárskeho odborového združenia  Peter Visolajský.

 Premiér predstavil tím odborníkov

 

"Títo ľudia budú jadrom tímu, ktorého úlohu je zosúladiť procesy medzi jednotlivými rezortmi a všetkými inštitúciami participujúcimi v procese aktivít proti šíreniu nového koronavírusu," uviedol Igor Matovič. Doteraz podľa neho chýbala koordinácia. "Jedna ruka nevedela, čo robí ľavá, ak sa aj niečo vybavilo, nie vždy sa o tom dozvedeli, tí, ktorých sa to týkalo," doplnil premiér Matovič  predchádzajúci stav pri komunikácii o aktivitách a zabezpečovaní opatrení proti šíreniu nového koronavírusu.

 Igor Matovič tiež oznámil, že na rokovaní ústredného krízového štábu prešli vyše 60 návrhov opatrení. O tom, ktoré prijmú, rokuje vláda.

O návrat na Slovensko  doteraz požiadalo 3009 občanov SR v zahraničí. Ako po rokovaní ústredného krízového štábu uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus, dompv sa prostredníctvom organizovanej pomoci už vrátilo 1059 občanov SR a ďalších vyše 400 sa vrátilo individuálne.  

 

"Celkovo sa nám podarilo repatriovať 1468 občanov a aktívne v tejto súvislosti pokračujeme ďalej," spresnil Martin Klus. Najbližší prílet Slovákov je naplánovaný z USA. Očakáva sa, že späť príde 300 občanov SR, ale aj štátnych príslušníkov niektorých ďalších európskych krajín. 

Povinná karanténa pre Slovákov, ktorí pricestovali zo zahraničia, sa stáva podľa Martina Klusa niekedy problémom. "Bohužiaľ, stali sa nám prípady, ako nedávno v Česku, keď niektorí občania odmietli nastúpiť do karantény. Dokonca sa stratili v Prahe. Potom hrozia diplomatické problémy, že nám možno česká strana neumožní takéto možnosti repatriácie. Aktívne to riešime a museli sme požiadať o pomoc aj slovenskú, aj českú políciu," spresnil Martin Klus.

V prípade dovozu zdravotníckeho materiálu podľa štátneho tajomníka slovenskí veľvyslanci oslovujú vládne i súkromné firmy a rezort diplomacie informuje všetky ministerské krízové štáby o disponibilných ponukách. "Budeme tak robiť aj cez spoločnú platformu, o ktorej sa v pondelok diskutuje a pravdepodobne sa v najbližších hodinách zriadi. Viem si to predstaviť ako nejaký spoločný e-mail, kde budeme takéto ponuky môcť zasielať z celého sveta, a z ktorých si potom budú môcť rôzne inštitúcie vyberať," spresnil Martin Klus.

V Bratislave by mohli tento týždeň pristáť dve, prípadne tri lietadlá z Číny. Ministerstvo zahraničných vecí zabezpečilo už všetky potrebné transportné dokumenty. Slovensku ponúkli pomoc aj Južná Kórea či Japonsko. Rezort slovenskej diplomacie si chce porovnať opatrenia, ktoré v boji proti novému koronavírusu boli v zahraničí prijaté. "Chceme sa vyhnúť problematickým veciam a naopak nadviazať na tie, ktoré inde vo svete zafungovali," podotkol štátny tajomník Klus. Vláda bude mať analýzu k dispozícii do konca tohto týždňa.

Minister vnútra Roman Mikulec so štátnym tajomníkom MV SR Lukášom Kyselicom ráno pred rokovaním vlády a ústredného krízového štábu k pandémii koronavírusu  absolvovali stretnutie s pracovníkmi MV SR, na ktorom sa oboznámili so situáciou na jednotlivých úsekoch.

 

Aktuálne vedenie MV: zľava generálny tajomník Ondrej Varačka, minister Roman Mikulec, štátny tajomník Lukáš Kyselica

 

Krízový štáb MV SR

Zdroj: TASR
Foto: Vladimír Benko/MV SR, TA SR