Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Svetový deň civilnej ochrany 1. marec

01. 03. 2021

civilna_ochrana_cb
Valné zhromaždenie ICDO v rezolúcii schválenej 18. decembra 1990 stanovilo, že 1. marec sa bude každý rok pripomínať ako Svetový deň civilnej ochrany.
Zvolený dátum sa vzťahuje na deň, keď v roku 1972 vstúpili do platnosti stanovy ICDO. Cieľom Valného zhromaždenia ICDO pri rozhodnutí o vyhlásení svetového dňa bolo upriamiť pozornosť širšej verejnosti na úlohy národných služieb pôsobiacich v oblasti civilnej ochrany (CO) a bezpečnosti, na úlohy pri riešení aj odstraňovaní náhlych či mimoriadnych udalostí, ako aj úlohy pri ochrane života a majetku ľudí alebo životného prostredia ako takého.
Základy ICDO položil francúzsky lekár a generál Georges Saint-Paul (1870 - 1937), ktorý 28. mája 1931 v Paríži založil Združenie Ženevské miesta. Urobil tak pod vplyvom krutostí z prvej svetovej vojny, ktorým bolo vystavené civilné obyvateľstvo.
V júni 1935 Združenie Ženevské miesta oficiálne uznala francúzska Poslanecká snemovňa. V roku 1958 sa Medzinárodné združenie Ženevské miesta stalo Medzinárodnou organizáciou civilnej ochrany. Táto mimovládna organizácia vtedy schválila nové stanovy a ciele.
Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky (SR) sa dôležitým dátumom v oblasti CO stal 27. január 1994, keď Národná rada SR schválila Zákon o civilnej ochrane obyvateľstva č. 42/1994 Z. z.