Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. marec 2023, pondelok
 

Taliansko poslalo na Ukrajinu hasičskú techniku cez logistický hub na východe Slovenska

07. 05. 2022

ua-hasici-ita-ilustr

Logistický hub zriadený v Haniske pri Košiciach už opakovane ukázal svoju opodstatnenosť pri pomoci pre Ukrajinu, ktorá smeruje cez Slovensko z Európy. Jeho neoddeliteľnou súčasťou je pracovná skupina pre koordináciu humanitárnej pomoci, zriadená s cieľom zabezpečiť plynulosť a zvýšiť priepustnosť humanitárnej pomoci z členských krajín účastných v mechanizme civilnej ochrany v rámci EÚ.

V priebehu tohto týždňa asistovali jej členovia pri transporte hasičskej techniky, ktorú vojnou postihnutej Ukrajine darovala Talianska republika. Ide o ťažké mechanizmy v podobe automobilov hasičskej záchrannej služby, cisterien a osobných motorových vozidiel. „Presun 45 kusov hasičskej techniky cez územie Slovenskej republiky bol zabezpečený počas 2 dní železničnou traťou a následne za asistencie slovenskej polície po cestnej komunikácii. K technickej obsluhe následne absolvovali ukrajinskí hasiči školenie, ktoré im zabezpečili priamo talianski špecialisti za účasti našich príslušníkov HaZZ - členov pracovnej skupiny humanitárnej pomoci," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Hasičská technika pre Ukrajinu z Talianska

Hasičskú techniku si v rámci humanitárnej pomoci ukrajinskí hasiči symbolicky prevzali v piatok 6. mája v Haniske pri Košiciach a to od veľvyslankyne Talianskej republiky Cattherine Flumiani, zástupcu Európskej komisie na Slovensku Vladimíra Šuchu, prezidenta HaZZ Pavla Mikuláška a ďalších zástupcov rezortu vnútra.

Hasičská technika pre Ukrajinu z Talianska

Technika je už bezpečne vo svojom cieli na Ukrajine. 

Hasičská technika pre Ukrajinu z Talianska

Podľa prezidenta hasičov ide o veľkorysý dôkaz pomoci záchranných zložiek z Európy smerom k Ukrajine: "Sám som počas svojej hasičskej kariéry zažil veľmi ťažké zásahy, ktoré sa však s vojnovým dianím na Ukrajine ťažko dajú porovnať. Ďakujem talianskym kolegom za ich obrovské gesto, ktoré pomôže pri zdolávaní ničivých následkov vojny. Sme radi, že darovaná hasičská technika sa už v tomto momente nachádza bezpečne na mieste a bude zo strany našich ukrajinských kolegov plnohodnotne využitá pre vytýčené účely.”

Prečítajte si tiež: