Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. marec 2024, piatok
 

Turistom i horským záchranárom pribudli v Tatrách moderné technológie

15. 01. 2021

zasnežený drevený dom

V zimnom období sú jednou z najčastejších príčin nešťastí v horách lavíny. Pred každým vstupom do vysokohorského terénu je potrebné sledovať aktuálne stupne lavínového nebezpečenstva. V prípade spustenia lavíny a zasypania je najdôležitejšie včasné vyhľadanie, na ktoré slúžia lavínové vyhľadávače, tie však musia byť v stopercentnom stave.

 

Práve na ich kontrolu pribudli priamo v teréne tabule, tzv. checkpointy, kde si skialpinista urobí diagnostiku svojho prístroja.

Checkpoint vo Vysokých Tatrách

Veľmi rýchlo podajú informáciu, či je prístroj v poriadku alebo vykazuje nejakú chybu. Ak zasvieti zelená, systém prístroja funguje na 100% a človek môže pokračovať v túre. Checkpointy sú osadené na vybraných miestach, tam kde je zvýšený pohyb skialpinistov, turistov a horolezcov. Nachádzajú sa na Hrebienku, Popradskom a Štrbskom plese a pri Žiarskej chate," povedal riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.

Checkopoint vo Vysokých Tatrách

Ďalšou novinkou je zariadenie na odstrel lavín. Doposiaľ sa v prípade nebezpečenstva lavíny uvoľňovali preventívne pomocou výbušnín, čo však predstavovalo pre záchranárov veľké riziko. Od tejto zimy ich nahradia moderné zariadenia, ktoré sú inštalované priamo vo svahoch. Výbuch, ktorý spôsobia, je ekologickejší a tichší. Najväčšou výhodou tejto technológie je riadenie výbuchu na diaľku a možnosť viacerých odpalov počas celej zimnej sezóny bez nutnosti vstupovať na lavínový svah.

Inštalácia zariadenia na odstrel lavín

Celkovo boli postavené 4 zariadenia, z toho dve v Lomnickom sedle a dve na Zverovke. Okrem stacionárnych odpaľovacích systémov má HZS aj jedno mobilné zariadenie podobné zvonu. Princíp výbuchu je rovnaký, rozdiel je však v tom, že zariadenie vedia záchranári zavesiť pod vrtuľník a operatívne riešiť lavínové nebezpečenstvo na ľubovoľnom mieste. „Som rád, že naše hory sú opäť o kúsok bezpečnejšie. Ich silu nemôžeme podceňovať a na každý vysokohorský výstup je potrebné sa dôkladne pripraviť. Rád by som poďakoval všetkým, ktorí na týchto projektoch participovali, no predovšetkým Horskej záchrannej službe, vďaka ktorej sa môžeme v našich horách cítiť bezpečne," povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Vozidlo horských záchranárov v teréne

Foto: HZS, MV SR - Vladimír Benko