Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 8. december 2023, piatok
 

Úspešný Európsky deň tiesňového čísla 112

14. 02. 2012

foto-DOD 112

Slovenská republika si už po tretíkrát pripomenula Európsky deň tiesňového čísla 112, ktorý sa konal 11. februára. Ministerstvo vnútra aj tento rok sprístupnilo koordinačné strediská verejnosti. Na siedmich z nich sa uskutočnil Deň otvorených dverí, na ktorých sa zúčastnilo približne tisíc detí zo základných, stredných a vysokých škôl. Tu sa oboznámili s fungovaním tiesňového čísla a činnosťou policajtov, záchranárov a hasičov. Ich pozornosť upútali aj praktické ukážky a krátke psychologické filmy z rizikových oblastí. Najviac detí prišlo v trenčianskom kraji, v ktorom boli odmenení aj deviati talentovaní žiaci za svoje výtvarné práce v súťaži „Ako tiesňové číslo 112 pomáha deťom?“

Na koordinačnom stredisku v Košiciach pri príležitosti Európskeho dňa tiesňového čísla 112 vyhlásili súťaž pre základné a špeciálne školy. Oslovili 82 škôl. Vybraté práce budú vystavené v priestoroch centra voľného času. Autori budú odmenení v rámci slávnostného vyhlásenia výsledkov na vernisáži výstavky za podpory médií 30. marca.

Ministerstvo vnútra vyhlásilo k tomuto dňu celoslovenskú súťaž pre základné školy vo výtvarných dielach alebo fotografiách a esejách. Pre obe kategórie je vyhlásená téma: „Šťastie poznávame v nešťastí a zdravie v chorobe. Až vtedy si uvedomíme, aká je dôležitá pomoc druhému. 112 – číslo tvojho života.“ Súťaž bude prebiehať na regionálnej a následne na celoslovenskej úrovni. Z víťazných prác sa vyhotoví kalendár a zborník, ktorý bude slúžiť na oslavy národného dňa tiesňového čísla 112 v budúcom roku.

Popri tejto akcii prebieha aj propagácia tiesňového čísla 112 v mestských hromadných dopravných prostriedkoch v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.