Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. máj 2024, nedeľa
 

Ústrednou témou medzinárodného kongresu 112 Rescue Forum bola súčinnosť zásahových zložiek pri dopravných nehodách

30. 11. 2010

112 Rescue Forum - logo kongresu

Ministerstvo vnútra aj tento rok prevzalo záštitu nad medzinárodným kongresom Rescue Forum 112, ktorý sa konal 25. a 26. novembra v hoteli Holiday Inn v Žiline. Rezort tak už tretí rok po sebe podporil odborné fórum, ktorého cieľom je vyvolať diskusiu o systematickom rozvoji služieb pre ľudí v tiesni. Kongres svojou záštitou podporilo aj ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Ústrednou témou kongresu bola bezpečnosť cestnej premávky a súčinnosť záchranných zložiek pri dopravných nehodách.

V tematických blokoch odzneli prednášky týkajúce sa oblasti prevencie, pripravenosti a reakcie na mimoriadne udalosti v cestnej premávke. Za ministerstvo vnútra vystúpili odborníci z Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby, ako aj špecialisti na integrovaný záchranný systém. V hľadisku sa objavil aj bývalý minister vnútra Ivan Šimko.

Najdynamickejšou z prezentácií bola 45-minútová ukážka záchrannej akcie, zahŕňajúcej príjem a spracovanie tiesňového volania eCall – palubného tiesňového volania, ktoré v prípade závažnej dopravnej nehody vyšle automatický signál na koordinačné stredisko integrovaného záchranného systému, teda na linku 112. Počas ukážky operátor tiesňovej linky, sediaci v kongresovej sále, zaznamenal tiesňové volanie cez systém eCall, lokalizoval miesto simulovanej nehody a vyslal naň potrebné záchranné zložky. Pred budovou kongresu zatiaľ prebiehala simulovaná záchranná akcia, ktorú účastníci kongresu mohli súčasne vidieť premietnutú na plátne.

V spolupráci s členmi občianskeho združenia pre nepočujúcich EFFETA– Stredisko Sv. Františka Salezského, sa podarilo odprezentovať aj príjem a spracovanie tiesňovej SMS správy, ktorý môže pomôcť najmä tejto skupine obyvateľstva. V rámci prezentácie nepočujúci zdieľali publiku svoje skúsenosti v tiesňových situáciách, keď nemohli jednoducho zavolať na linku tiesňového volania, ale boli odkázaní na pomoc druhých. Tiesňová SMS však sprístupňuje linku tiesňového volania aj týmto ľuďom, ktorí boli od jej užívania doteraz prakticky odrezaní.

Súčasťou kongresu bola aj výstava techniky pred budovou kongresu a akčné ukážky zásahu záchranárskych psov zo združenia K-7 Psovodi - záchranári Slovenskej republiky .

Prednášky a  ďalšie fotografie z tohtoročného kongresu si môžete stiahnuť na www.rescueforum112.eu. (PDF, 2 MB)