Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Ústredný krízový štáb môže rokovať online

07. 01. 2021

paragraf

Návrh na zmenu a doplnenie štatútu Ústredného krízového štábu vo štvrtok 7. januára 2021  predložil na online rokovanie vlády minister vnútra Roman Mikulec. Vláda tak reaguje na aktuálnu nepriaznivú epidemickú situáciu na Slovensku, počas ktorej sú obmedzené fyzické kontakty ľudí.

 

Zabezpečí sa tým pôsobnosť ústredného krízového štábu, ktorý bude môcť po novom zasadať aj na diaľku využitím prostriedkov informačnej a komunikačnej technológie.

Ústredný krízový štáb je koordinačným orgánom vlády na riešenie krízovej situácie. Jeho úlohou je najmä analyzovať a vyhodnocovať riziká vzniku krízovej situácie a pripravovať návrhy opatrení na jej riešenie a podklady pre prijímanie rozhodnutí vo vláde.

Koordinuje činnosť orgánov štátnej správy, orgánov územnej samosprávy a ďalších zložiek určených na riešenie krízovej situácie. Plní tiež ďalšie úlohy v zmysle štatútu.

Predsedom ÚKŠ je minister vnútra, podpredsedami minister zahraničných vecí a európskych záležitostí a minister obrany. Členmi sú zástupcovia ministerstiev, Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, Slovenskej informačnej služby, Úradu verejného zdravotníctva SR, Správy štátnych hmotných rezerv SR a niektorých ďalších orgánov a inštitúcií.