Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. júl 2024, štvrtok
 

Ústredný krízový štáb za veľmi prísných podmienok povolil otvorenie ďalších prevádzok

28. 03. 2020

matovic-tb-ks-28032020

Od pondelka 30. marca 2020  budú môcť fungovať ďalšie prevádzky. Sú medzi nimi očné optiky, stanice STK a EK, záhradkárstva, stavebniny, galantérie či advokátske a notárske kancelárie. Po dlhom rokovaní ústredného krízového štábu to v sobotu 28. marca 2020 oznámil premiér Igor Matovič, pričom zdôraznil,  že tieto prevádzky budú môcť fungovať  za prísnych hygienických podmienok.

Tie štát zavádza aj v súčasnosti otvorených prevádzkach, ako sú predajne s potravinami či drogériou. Má sa obmedziť aj počet ľudí v predajniach. Povinná bude dezinfekcia rúk či ochranné rukavice. Pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie budú otvorené aj v nedeľu.

Po novom budú otvorené aj leasingové služby, servisy výpočtovej a telekomunikačnej techniky, advokátske a notárske kancelárie, kľúčové služby, zberné dvory, metrový textil a galantéria, predaj a servis bicyklov, záhradníctva a záhradné techniky, stavebniny, predajne inštalačného a elektroinštalačného materiálu, železiarstva, farby a laky. 

 

Predseda vlády Igor Matovič a minister vnútra Roman Mikulec

"Kto nesplní podmienky, ten neotvorí," zdôraznil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

→ Nosenie rúšok je povinné na verejnosti, teda aj v obchode, firme, výrobnej prevádzke. "Čokoľvek, čo je mimo domu," vysvetlil premiér Matovič.

Každá prevádzka je povinná od pondelka 30. marca zabezpečiť dezinfekciu rúk alebo jednorazové rukavice, ideálne oboje.

Obchody tiež budú musieť zabezpečiť minimálny odstup dva metre v rade. 

Prevádzka bude musieť po novom aj rátať počet ľudí v interiéri. V prevádzke bude môcť byť v jednom okamihu maximálne jeden človek na 25 štvorcových metrov plochy prevádzky. "Čiže, ako príklad, ak má prevádzka 1500 štvorcových metrov, čo je klasický supermarket, je to 1500 delené 25, čiže môže tam byť naraz 60 ľudí," vysvetlil Igor Matovič. "Za týchto sprísnených podmienok sa otvoria aj očné optiky, lízingové služby, služby STK a EK, servis výpočtovej techniky, advokátske a notárske služby," dodal.

Ak hygienické opatrenia nebudú obchodníci dodržiavať, vláda sa vráti k aktuálnemu stavu a tieto dodatočne otvorené druhy prevádzok zatvorí.

Premiér zároveň dodal, že v obchodných domoch však budú naďalej otvorené len tie prevádzky, ktoré boli aj doteraz. Dodal aj, že existuje aj maximálny rozmer predajne, ktorá bude môcť otvoriť, keďže vláda chce takto podporiť malých a stredných podnikateľov.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas zároveň informoval, že pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie budú otvorené aj v nedeľu, keď budú zatvorené všetky iné prevádzky, ako potraviny či drogérie. Ján Mikas informoval, že platí vymedzený termín od 09.00 do 12.00 h v obchodoch pre nákup ľudí starších ako 65 rokov. Štát tak chce zamedziť kontaktu seniorov, ako rizikovej skupiny, s ďalšou populáciou. Ján Mikas zároveň vyzval obyvateľov našej krajiny, aby to rešpektovali.

Hlavný hygienik SR avizoval, že budúci týždeň chcú prijať opatrenia, aby štát zachytil všetkých Slovákov vracajúcich sa do krajiny späť zo zahraničia. Nebude sa to však už len týkať skupinových organizovaných prepráv formou autobusov či lietadiel, ale aj tých individuálnych. Ján Mikas označil Slovákov vracajúcich sa zo zahraničia za rizikovú skupinu v súvislosti so šírením nového koronavírusu. "Môžu byť zdrojom infekcie a spraviť ďalšie ohniská nákazy po celom Slovensku," podotkol s tým, že apeluje na zodpovednosť týchto ľudí.

Zdroj a foto: TASR