Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

V horách hrozí lokálne lavínové nebezpečenstvo na záveterných stranách svahov

13. 12. 2022

lavinovy-pes-ilustr

Horskí záchranári dôrazne apelujeú na turistov, aby vzhľadom na aktuálne podmienky v jednotlivých pohoriach zvážili svoje aktivity vo vysokohorskom teréne, zbytočne neriskovali a vyhýbali sa miestam s rizikom pádu lavín. Druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice pretrváva vo vysokých polohách Západných, Vysokých aj Nízkych Tatier.

Za posledné dni pribudlo v našich horách 10 až 50 cm nového snehu. Sneženie sprevádzal silný vietor a jeho rozmiestnenie je vplyvom vetra veľmi nerovnomerné. Lavínové nebezpečenstvo je podľa Strediska lavínovej prevencie lokálne a hrozí predovšetkým na záveterných stranách svahov, kde je naviate väčšie množstvo nového snehu.

Dĺžke plánovanej túry, počasiu i podmienkam je potrebné prispôsobiť svoje vybavenie a výstroj. Pribaľte si  mačky a cepín. Dôležitejšie ale, ako výstroj vlastniť, je vedieť ho správne používať," povedal riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Horská záchranná služba v týchto dňoch odporúča myslieť na horšie varianty počasia ako sú v predpovedi, mať pripravený plán aj  pre prípadné skrátenie túry.

„Radšej mať v ruksaku o jednu vrstvu oblečenia navyše ako menej. Nezabúdajte  na dostatočné množstvo tekutín a jedla. V zimnom období sa trvanie túry môže tiež oproti plánovanému času predĺžiť," vysvetlil riaditeľ HZS Marek Biskupič.

V sobotu 10. decembra 2022 si lavínová nehoda pod Priečnym sedlom vo Vysokých Tatrách vyžiadala dva životy. Analýza tejto nehody Strediskom lavínovej prevencie ukázala, že kvôli zlým poveternostným podmienkam, extrémnemu sklonu a nepriaznivej orientácii terénu a v neposlednom rade absencii základnej lavínovej výbavy bolo rozhodnutie pokračovať v ťažkej túre nesprávne. Tohtoročný počet obetí lavín -  štyri ľudské životy-  už teraz dosahuje  priemerný počet obetí lavín za celú sezónu. 

„Bilancia zásahov za posledné dni ukazuje, že sa zvyšuje  počet turistov, ktorých zaskočia nepriaznivé zimné podmienky a vplyvom vyčerpania či podchladenia, nie sú schopní samostatne pokračovať v túre," zdôrazňuje riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Horskí záchranári  v zimných mesiacoch apelujú na dodržiavanie bezpečnostno-preventívnych opatrení. Pri plánovaní túry v zimnom období je dôležité sledovať vývoj počasia a výstrahy na horách, ktoré sú pre turistov dostupné aj  na webovej stránke Horskej záchrannej služby. Aktuálne podmienky je možné preveriť na Meteoportáli HZS, ktorý prináša meteorologické merania doplnené aktuálnymi kamerovými záznamami, vďaka ktorým môže turista získať vizuálnu predstavu napríklad o výške snehu pre danú oblasť.

 

Foto: HZS