Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. júl 2024, streda
 

Vláda predstavila ďalšie opatrenia na zvládnutie situácie v dôsledku koronavírusu

24. 03. 2020

mikas-hygienik

Vláda SR vyhlásila núdzový stav v zariadeniach sociálnych služieb, ako sú domovy dôchodcov. V utorok 24. marca 2020 o tom informoval premiér Igor Matovič. Objasnil, že štát chce takto chrániť seniorov, ktorí sú v prípade pandémie nového koronavírusu najzraniteľnejšou skupinou. Úrad verejného zdravotníctva SR zároveň uzavrie činnosť denných stacionárov a pre sociálne zariadenia vydá hygienické pokyny.

Zástupcovia úradu verejného zdravotníctva vyzvali dôchodcov, aby opúšťali svoje domovy len naozaj v nevyhnutných prípadoch. Odporúčajú im obmedziť kontakty s inými ľuďmi, a to aj s rodinou, neváhať požiadať o pomoc iných. Vláda je v prípade potreby pripravená vydať zákaz vychádzania pre konkrétne skupiny ľudí. Vláda zároveň vyzvala samosprávy pomáhať starším, napríklad zriadením infoliniek na donášku potravín či jedla.

Pre seniorov nad 65 rokov budú určené špeciálne otváracie hodiny v obchodoch, a to od 9. do 12. hodiny.

Drogérie, potraviny, predajne novín a predajne s krmivom pre zvieratká budú v nedeľu zatvorené - nedeľa bude sanitárny deň, aby sa mohli zregenerovať aj zamestnanci obchodov.

Tri nemocnice - na západe, strede a na východe - budú vyčlenené na liečbu pacientov s koronavírusom. V ostatných budú na tento účel zriadené samostatné pavilóny.

Nosenie rúšok či respirátorov, ktoré zakrývajú nos a ústa, bude povinnosťou po vyjdení z domova. Ľudia čakajúci v rade budú povinne dodržiavať rozostup 2 metre. Pri vstupe do nemocníc či obchodov a všade tam, kde sa hromadia ľudia, sa bude merať teplota. Ak sa v obchodom nebudú dodržiavať hygienické nariadenia, štát ich zatvorí až do konca karantény.

Vláda nakúpi v krátkom čase 200-tisíc kusov testov na prítomnosť ochorenia COVID-19. Nepôjde však o rýchlotesty. Policajti i vojaci budú prítomní v tých zdravotných zariadeniach, kde vznikajú problémy. Štát pred každou nemocnicou, kde sa realizujú odbery, zriadi odberné miesta, kde môže prísť pacient autom. Priamo odtiaľ mu spravia zdravotníci stery. Štát zároveň zakázal vývoz potrebných liekov mimo SR. 

Bezplatná vlaková doprava pre študentov bude počas uzavretia škôl zrušená, aby táto možnosť nezvádzala študentov na výlety, keďže počas karantény sa majú zdržiavať doma a neohrozovať zdravie iných ľudí. Ústredný krízový štáb dôrazne vyzval všetkých, najmä dôchodcov, aby hromadnú dopravu využívali naozaj len v nevyhnutnosti - v opačnom prípade sa pristúpi aj u dôchodcov k zrušeniu bezplatného cestovania.

Rezort slovenskej diplomacie má za úlohu spracovať sumár opatrení z krajín, kde je nový koronavírus. "Vybrali sme krajiny, kde to zvládajú, ale aj tie, kde to nezvládajú. Chceme si zobrať príklady dobrej praxe k srdcu," povedal premiér Igor Matovič. Ministerstvo obrany bude musieť identifikovať tých príslušníkov armády, ktorých budú môcť predbežne zaškoliť do pozície sanitárov, keby to bolo potrebné.

Vláda spustí masívnu kampaň cez všetky možné prostriedky, aby informácie mali najmä ľudia, ktorí nevyužívajú internet