Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. máj 2024, piatok
 

Vláda schválila návrh na prípravu a vykonanie celoštátneho testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19 v čase núdzového stavu

18. 10. 2020

rusko-celoplosne-ilustr

Vláda poverila Ozbrojené sily SR prípravou a vykonaním celoštátneho testovania obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom. Vyčlenených má byť do 8000 príslušníkov OS SR. Kabinet o tom rozhodol na mimoriadnom rokovaní v nedeľu 18. októbra 2020.

 


Testovanie na celoštátnej úrovni umožní:

  • lepšie identifikovať existujúce ohniská nákazy,
  • poskytnutie primeranej zdravotnej starostlivosti aj pre prípady so slabými alebo žiadnymi príznakmi ochorenia COVID-19,
  • účinnejšie oddelenie nakazeného obyvateľstva.      

Testovať sa budú všetci obyvatelia Slovenska starší ako desať rokov

Hlavná časť testovania sa uskutoční v dňoch 30. októbra do 1. novembra a v dňoch 6. až 8. novembra.
V dňoch od 23. do 25. októbra sa uskutoční pilotné testovanie so zameraním na okresy, v ktorých sa v súčasnosti najviac šíri ochorenie COVID-19.

Odberové miesta

Odberové miesta budú umiestnené a zriadené tak, aby bolo možné zabezpečiť dodržanie všetkých opatrení na obmedzenie šírenia nového koronavírusu a aby ich dostupnosť pre obyvateľstvo bola čo najlepšia, podobne ako v prípade zriaďovania volebných miestností.

Umiestnenie odberových miest a časy, kedy bude možné odberové miesto navštíviť, budú oznámené prostredníctvom vysielania Rozhlasu a televízie Slovenska, v TASR a zverejnením na stránke korona.gov.sk.

Na odberových miestach budú pôsobiť integrované tímy vedené profesionálnymi vojakmi OS SR, preto vláda navrhla vyčleniť do 8000 príslušníkov armády. Okrem profesionálnych vojakov OS SR budú integrované tímy pozostávať z príslušníkov Policajného zboru, kvalifikovaného zdravotníckeho personálu a administratívneho personálu. Odber vzoriek na testovanie bude uskutočňovať výhradne odborne kvalifikovaný zdravotnícky personál.

Podľa vládneho návrhu je nevyhnutné zabezpečiť spoluprácu obrojených síl s ministerstvom vnútra, ministerstvom zdravotníctva a územnou samosprávou.

Rezorty vnútra a zdravotníctva  majú v spolupráci s ministerstvom obrany zabezpečiť prípravu a vykonanie celoštátneho testovania obyvateľstva  a podporiť činnosť ozbrojených síl Slovenskej republiky najmä čo sa týka náboru potrebných ľudských zdrojov. Ministerstvo vnútra v spolupráci s ministerstvom financií na to vyčlenia z rozpočtovej kapitoly Všeobecná pokladničná správa finančné prostriedky.

Na zaistenie efektívnej koordinácie, riadenia a informačného toku minister obrany Jaroslav Naď zabezpečí vytvorenie príslušnej organizačnej štruktúry. O príprave a uskutočnení testovania bude informovať Ústredný krízový štáb a vládu SR.

Vláda zároveň uložila Správe štátnych hmotných rezerv SR úlohu zabezpečiť ochranné pomôcky a testy na celoplošné testovanie obyvateľstva.


Zdroj: TASR, Úrad vlády SR