Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 12. júl 2024, piatok
 

Vláda schválila preplatenie výdavkov na úseku civilnej ochrany samosprávam v deviatich okresoch

05. 06. 2024

01 - Po zosuve pôdy v obci Banka už nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo

Návrh na úhradu výdavkov súvisiacich s úlohami a opatreniami civilnej ochrany počas mimoriadnej situácie predložil na rokovanie kabinetu v stredu 5. júna 2024  minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Týka sa okresov Banská Štiavnica, Bratislava, Brezno, Dunajská Streda, Humenné, Kysucké Nové Mesto, Levice, Malacky a Vranov nad Topľou. 

Týka sa to mimoriadnych situácií vyhlásených v rokoch 2017 - 2024, pričom niektoré stále trvajú. Za činnosti na záchranu života, zdravia osôb a záchranu majetku, ale aj činnosti na ich odsun z ohrozených alebo z postihnutých priestorov a následné zamedzenie šírenia a pôsobenia následkov mimoriadnych udalostí bude samosprávam refundovaná suma  317 393,34 €.

Pri požiaroch, víchriciach a zosuvoch pôdy bolo potrebné zabezpečiť postihnutému obyvateľstvu núdzové ubytovanie, zásobovanie a vykonať záchranné práce na ochranu života, zdravia a majetku, vrátane evakuácie osôb z ohrozených oblastí. 

Z dôvodu zemetrasenia boli vykonané opatrenia ako napríklad strhávanie stavieb, ktorým hrozilo zrútenie, či odpratávanie poškodených konštrukcií. Pri ohrození verejného zdravia 2. stupňa boli realizované opatrenia na ochranu života a zdravia obyvateľstva, vrátane zamedzenia šírenia nákazlivej choroby a zvýšenia informovanosti o preventívnych postupoch.