Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. máj 2024, sobota
 

Vo vyšších polohách je už vrstva tvrdého snehu, horskí záchranári upozorňujú na nevyhnutnosť mať turistické mačky a čakan

18. 10. 2022

hzs-zachrana-16102022-ilustr

V uplynulom týždni (10. – 16.  októbra 2022) sa na tiesňovú linku HZS 18 300 obrátili turisti, ktorí napriek zimnej turistickej výstroji a priaznivému počasiu podcenili ostražitosť, riziko šmyknutia, kondičné vybavenie a niektoré z prípadov skončili, žiaľ, tragicky. Tri pády turistov z výšky skončili v dvoch prípadoch smrteľne, hubárska prechádzka skončila rovnako pre hubára smrťou.

Aj keď je  stále v kalendári jeseň, v Tatrách tento rok už niekoľko týždňov panujú zimné podmienky.  Nízko položené chaty sú podľa odporúčania HZS vhodné na pešiu turistiku, bez  použitia zimnej výstroje. Vo vyšších horských polohách je od 2000 metrov nadmorskej výšky vrstva veľmi tvrdého snehu.Dôrazne odporúčame vziať si so sebou aj  turistické mačky a čakan. Tiež čelovku, ktorú využijete nielen pri nástupe, ale aj pri návrate z túry," zdôrazňuje riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Hory

  • V uplynulom týždni zasahovala  Horská záchranná služba pri mužovi s poraneniami hlavy a končatín, ktoré utrpel po 15-metrovom páde v časti Blatník v Demänovskej doline.
  • Zasahovali aj pri páde turistu, ktorý sa pošmykol pri zostupe z Kežmarského štítu, svoj pád nedokázal zastaviť a zrútil sa na stranu Skalnatej doliny. Telo turistu našli zakliesnené v žľabe, pri páde utrpel poranenia nezlučiteľné so životom.
  • Medzičasom  už boli horskí záchranári  požiadaní  aj o pomoc v lokalite Chaty pod Rysmi, kde sa muž  zrútil z Kohútika ku chate. Napriek  snahe záchranárov  a resuscitácii  mužovi  pomôcť nevedeli. 
  • Žiaľ, nad kúpeľmi Korytnica zase prišiel  o život hubár, ktorý skolaboval v lesnom poraste. Horskí záchranári  po príchode na miesto zahájili  resuscitáciu, napriek ich maximálnemu úsiliu sa muža nepodarilo oživiť.
  • Horská služba bola privolaná aj k  bežcovi, ktorého v Lučanskej Malej Fatre napadol medveď.  Bežec sa pohyboval po žltom značenom turistickom chodníku v blízkosti Valčianskej Javoriny. Medveď ho napadol opakovane. Zaútočil na tvár a hlavu, následne už ležiaceho pohrýzol dvakrát. Horskí záchranári na mieste muža ošetrili a transportovali do obce Valča.
  • Pomoc záchranárov v uplynulých dňoch  potrebovala aj dvojica poľských horolezcov, ktorý uviazli v poslednej dĺžke Šádkovej cesty na Baranie rohy. Horská služba sa k uviaznutým turistom dostala v neskorých nočných hodinách zlanením z vrcholu Baraních rohov. Po zateplení a zaistení s nimi vystúpili späť na vrchol  a pomocou istenia lanovou technikou spoločne zostúpili cez Baranie sedlo do doliny.
  • Na tiesňovú linku HZS zavolali aj  pre náhlu zástavu srdca turistu vo Furkotskej doline, ktorý upadol do bezvedomia. Muž bol letecky transportovaný do nemocnice.
  • Pod Poludňovým grúňom  si  zase poranil končatiny český turista. Po zafixovaní a ošetrení  bol transportovaný za pomoci  rakúskeho vozíka ku terénnemu vozidlu HZS.
  • Slovenský turista začal počas schádzania z Rosutca  pociťovať bolesti v oblasti hlavy, stratil koordináciu a bol dezorientovaný. Horskí záchranári muža vyšetrili a na nosidlách zniesli do Štefanovej.

Aj pri zdanlivo nenáročnej turistike môže dôjsť  nedopatrením k nehode a tým pádom aj k poistnej udalosti.  Od 1. júla 2006 na území SR podľa platného ustanovenia zákona o Horskej záchrannej službe je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej služby náklady spojené s výkonom záchranárskej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú . Uvedená povinnosť sa nevzťahuje na fyzické osoby, ktoré nie sú plnoleté teda deti, a fyzické osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony. HZS odporúča vybrať si poistenie podľa športovej aktivity, ktorú vykonávate.

 Foto: HZS