Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. júl 2024, utorok
 

Z piateho tohtoročného vyslania v rámci pomoci v krizových situáciách sa zo Slovinska vrátili vodohospodári a zástupcovia rezortu vnútra

14. 09. 2023

vodohospodari-slovinsko1

Slovenský tím zasahoval neretržite od 11. augusta 2023 celkovo  v 5 rôznych lokalitách na severovýchode Slovinsk: upravovali brehy, rozširovali toky riek, čistili korytá od nánosov skál a nakladali prebytočný materiál, kamene a stromy na nákladné vozidlá. Z vyslania sa vrátil 14. septembra 2023. Ide o najdlhšie zahraničné vyslanie v modernej histórii Slovenska.

Na základe nasadenia ťažkých pásových rýpadiel poskytnutých Slovenským vodohospodárskym podnikom, š. p. následne Slovinsko požiadalo aj o ďakši pomoc. Po preverení svojich možností vodohospodári potvrdili možnosť poskytnutia 4 kusov nákladných áut/sklápačov s obslužným personálom od 28. augusta 2023., ktoré slúžili na presun naplaveného materiálu z postihnutých oblastí. 

Okrem týchto mechanizmov Slovenská republika poslala 12. septembra 2023 Slovinsku aj 20 odvlhčovačov vzduchu, ktoré ministerstvu vnútra poskytla spoločnosť Berlin Brands Group a.s.. Sekcia krízového riadenia, rovnako ako v prípade presunu rýpadiel a sklápačov, zabezpečila prepravu odvlhčovačov do Národného logistického centra v Slovinsku. 

Návrat tímu zo Slovinska

Celková hodnota materiálnej humanitárnej pomoci predstavuje 2 395 €  v objeme 340 kg a prijímateľom materiálnej humanitárnej pomoci je Správa Slovinskej republiky pre civilnú ochranu a odstraňovanie následkov katastrof, divízia európskych a medzinárodných záležitostí.

Slovinskú republiku sužovali od 4. augusta do 7. augusta 2023 nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré spôsobili vyliatie riek a katastrofálne povodne. Silné dažde spôsobili rozsiahle škody, ktoré viedli k zrúteniu 7 mostov,  a poškodená bola aj cestná a energetická infraštruktúra. Najmenej 6 ľudí zahynulo a 8 000 bolo evakuovaných. K hrozbám sa pridalo viac ako 170 zosuvov pôdy. 

Predseda vlády Ľudovít Ódor obratom ponúkol slovinskému predsedovi vlády pomoc. Slovinsko 6. augusta 2023 aktivovalo mechanizmus civilnej ochrany EÚ a svoje požiadavky zverejnilo v systéme komunikácie v prípade núdzových situácií „CECIS". Požiadavka Slovinskej republiky bola zameraná na technickú pomoc - rýpadlá, mosty, vrtuľníky, odvlhčovače a mobilné bytové jednotky.

Mesiac po povodniach sa situácia výrazne zlepšila, rieky sa vrátili do korýt a riziko zosuvov pôdy v celej krajine sa znížilo. Úsilie o obnovu postihnutého územia však stále pokračuje.

Prečítajte si tiež: